BiznesINFO.pl
Wysoka grzywna dla przewoźników

TOMASZ RADZIK/East News

Grzywna nawet do 250 zł. Nowa kara obowiązuje kierowców od kwietnia

19 Maja 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Być może nie wszyscy wiedzą, ale ponad miesiąc temu weszło w życie rządowe rozporządzenie dotyczące wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń. Nowe zasady dotyczą konkretnej grupy zawodowej.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • 10 kwietnia weszło w życie nowe rozporządzenie dotyczące mandatów

  • Jakiej grupy zawodowej dokument ten dotyczy

  • Za co osoby te mogą zostać ukarane

Wysoka grzywna za uchybienia sanitarne


Być może nie wszyscy wiedzą, ale 10 kwietnia br. weszło w życie rządowe rozporządzenie zmieniające dotychczasowe rozporządzenie dotyczące wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń.

Nowe przepisy dotyczą kierowców lub właścicieli pojazdów będącymi publicznymi środkami transportu.  Muszą się oni liczyć się z finansowymi konsekwencjami za nieprzestrzeganie przepisów sanitarnych. 

Rozporządzenie zawiera zapis, który zakłada, że przewoźnicy muszą liczyć się z mandatem w wysokości od 50 do nawet 250 zł za nieutrzymanie środka transportu “we właściwym stanie sanitarnym”. 

W przypadku nieprzyjęcia mandatu jak przypomina serwis motofakty.pl sprawa może zostać skierowana do sanepidu i tu kary mogą być o wiele bardziej dotkliwe, gdyż mogą wynieść od 5 tys. zł do nawet 30 tys. zł. 

Serwis autokult.pl zwraca uwagę, że przywołany zapis odnosi się do art. 117 paragraf 2 Kodeksu wykroczeń zgodnie z którym przewoźnicy, którzy nie zapewnią podróżnym odpowiednich warunków higieny i nie utrzymają pojazdu we właściwym stanie sanitarnym muszą liczyć się z grzywną w wysokości 1500 zł.  Portal zauważa, że choć zapis ten znalazł się w Kodeksie wykroczeń w 2009 roku, to dopiero teraz, czyli po 12 latach znalazł swoje odbicie w taryfikatorze mandatów, co ma ułatwić karanie przewoźników za ewentualne uchybienia (od 10 kwietnia br. można im wypisać mandat, podczas gdy wcześniej konieczny był wniosek o ukaranie do sądu). 

Jakich zasad konkretnie muszą przestrzegać przewoźnicy, by nie narazić się na mandat? Portal przywołuje tu wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego zgodnie z którymi konieczne jest m.in. czyszczenie miejsc dotykanych przez pasażerów, ozonowanie pojazdu lub inny rodzaj dezynfekcji po zakończeniu przewozów, czy - w przypadku przejazdów szkolnych - zapewnienie środków do dezynfekcji rąk. 

Przewoźnicy muszą również pilnować limitów pasażerów w pojazdach, które w ostatnich dniach zostały poluzowane. Od 15 maja w środkach komunikacji publicznej może przebywać jednocześnie tylu pasażerów, ile wynosi 100 proc. liczby miejsc siedzących lub 50 proc. sumy liczby miejsc siedzących i stojących (wcześniej było to odpowiednio 50 proc. i 30 proc.). 

Nowe przepisy drogowe


Warto w tym miejscu przypomnieć, że już za niespełna dwa tygodnie, bo 1 czerwca wejdzie w życie przyjęte w lutym nowe prawo drogowe za sprawą którego nowe przywileje zyskają piesi.

Zgodnie z nowymi zasadami piesi będą mieli pierwszeństwo już w momencie pojawienia się na przejściu dla pieszych, podczas gdy dotychczas kierowcy musieli im ustępować dopiero w momencie pojawienia się na pasach. 

Wprowadzane od 1 czerwca zmiany ujednolicą również limit prędkości na terenie zabudowanym niezależnie od pory dnia (będzie obowiązywało ograniczenie do 50 km/h). Zakazana będzie również tzw. jazda na zderzak - odległość między pojazdami będzie musiała wynosić połowę prędkości.

Choć zmiany wejdą w życie już za niespełna dwa tygodnie, to jak niedawno informowaliśmy dopiero w tym tygodniu minął termin składania ofert w przetargu na przeprowadzenie kampanii informacyjnej dotyczącej nowych przepisów. 

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >