Grzywna
Wikimedia Commons Cybularny CC1.0
Autor Konrad Karpiuk - 30 Czerwca 2020

Unikanie mandatu będzie cię słono kosztować. Grzywny będą 2 razy większe niż teraz

Za próbę uniknięcia mandatu za zdjęcie z fotoradaru, będzie grozić grzywna. Do tej pory istniała metoda na uniknięcie zapłacenia kary, ale Ministerstwo Infrastruktury postanowiło zająć się luką prawną. Trzeba będzie zapłacić dwa razy więcej niż do tej pory.

Zmiany prawne mają być pokłosiem ostatniego raportu Najwyższej Izby Kontroli, która wykazała, że z 204 wykroczeń drogowych z lat 2015-2017, aż 115 tysięcy się przedawniło. W dużej mierze to taktyka kierowców, którzy odraczają płatność, aż do przedawnienia sprawy. Ale teraz grzywny będzie trudniej uniknąć.

Już w środę ruszają zapisy, nie odkładaj tego na później. Możesz stracić 300 złJuż w środę ruszają zapisy, nie odkładaj tego na później. Możesz stracić 300 złCzytaj dalej

Grzywna za niewskazanie kierowcy obarczonego mandatem

Do tej pory, jeśli otrzymaliśmy mandat za przekroczenie prędkości uwiecznione przez fotoradar, lub odcinkowy pomiar prędkości, mamy kilka możliwości. Możemy zgodzić się na mandat, odmówić jego przyjęcia (wtedy sprawa trafia do sądu), lub wskazać osobę, która kierowała pojazdem w momencie wykroczenia. Za niewskazanie sprawcy można otrzymać mandat wysokości 500 zł.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Zaskakująca decyzja popularnego banku. Klienci mają powody do radości
2. Jarosław Kaczyński nie będzie zadowolony z postawy swoich sąsiadów. Dziennikarze dotarli do zaskakujących wyników

Jak pisze DGP, jeśli wskażemy innego kierowcę, sprawca będzie musiał podpisać się pod dokumentem. Jeśli właściciel samochodu tego nie zrobi, otrzyma grzywnę - karę administracyjną zamiast mandatu. Wysokość grzywny ma być zależna od taryfikatora i stanowić dwukrotność kary przewidywanej za wykroczenie, które zarejestrował fotoradar.

Nieuczciwi kierowcy mieli sposoby na uniknięcie mandatu

Dotychczas problemy z identyfikacją wynikały z niewyraźnych zdjęć fotoradarów. Nie zawsze dało się ze zdjęcia zidentyfikować kierowcę, co dawało spore pole do manewru osobom, które chciały uniknąć mandatu. Jeśli pomysł resortu infrastruktury wejdzie w życie, takie incydenty będą znacznie ograniczone. Albo posypią się grzywny.

Biedronka obniża od dzisiaj ceny. Już wiemy, co kupisz taniejBiedronka obniża od dzisiaj ceny. Już wiemy, co kupisz taniejCzytaj dalej

Nieuczciwi kierowcy często przedłużali wskazanie kierowcy, jak tylko mogli, tak aby nie można było ich ukarać i sprawa się przedawniła. Czasami wpisywano również fikcyjnego obywatela Ukrainy, tłumacząc się później, że obecnie nie ma się z nim kontaktu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kobieta piła ocet jabłkowy każdego dnia przez miesiąc. Efekty były zaskakujące
  2. PKW podało frekwencję do południa. Wyniki, jakich nie było od dawna
  3. Dodatkowe 4 tys. zł co miesiąc do emerytury. ZUS: coraz więcej Polaków może się załapać
  4. Aż 40 tys. polskich kierowców może mówić o wielkim szczęściu. Przepisy będą dla nich dużo bardziej korzystne
  5. Wideo - Koszmarny wypadek. Z gigantycznym impetem wbił się w inny samochód. Auto aż złamało się na pół
Ogromny wzrost emerytur. Nawet 600 zł, emeryci sami mogą sprawdzić różnicęOgromny wzrost emerytur. Nawet 600 zł, emeryci sami mogą sprawdzić różnicęCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News