Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > GIF wycofuje z obrotu serię kropli Petroleum D4. Stwierdzono wadę jakościową
Maria Glinka
Maria Glinka 22.03.2022 09:18

GIF wycofuje z obrotu serię kropli Petroleum D4. Stwierdzono wadę jakościową

Fot. Jan Bielecki/East News, Warszawa, 10.07.2019. Konferencja prasowa dotyczaca dostepnosci do lekow z udzialem Glownego Inspektora Farmaceutycznego Pawla Piotrowskiego.
Biznes Info

Petroleum D4, od jednego z polskich producentów, zostało wycofane z obrotu na terenie całego kraju. Po przeprowadzeniu kontroli Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) stwierdził poważne błędy w znakowaniu produktu. Wadliwy produkt nie jest już dostępny w aptekach.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Który produkt został wycofany

  • Jakie były wyniki kontroli GIF

  • Czym jest Petroleum D4

Petroleum D4 wycofane z obiegu

Petroleum D4, czyli nafta destylowana, znalazła się na celowniku GIF. Po wnikliwych działaniach kontrolnych urzędnicy podjęli decyzję o wycofaniu z obrotu handlowego Petroleum D4 w formie kropli doustnych, za produkcję którego odpowiada Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe „KOSMED” w Głubczycach.

Portal abczdrowie.pl donosi, że wadliwa okazała się tylko jedna partia Petroleum D4 o numerze serii 02092020-1. Termin ważności, który widnieje na opakowaniu to 02.2022.

Dlaczego GIF zdecydował się na wycofanie jednej serii Petroleum D4? W trakcie kontroli urzędnicy stwierdzili wady jakościowe. Okazało się, że opakowanie Petroleum D4 jest błędnie oznakowane w kontekście terminu przydatności. Na opakowaniu produktu wskazano datę 02.2022, a w ocenie GIF powinien to być termin 09.2022.

Jak wygląda procedura wstrzymywania produktów leczniczych w praktyce? Apteki mają zakaz sprzedaży towaru objętego komunikatem GIF. Dodatkowo produkt jest wstrzymywany lub wycofywany z systemów komputerowych aptek. Za to działanie odpowiada Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia (OSOZ).

Zastosowanie Petroleum D4

Petroleum D4 to nafta destylowana sprzedawana w kroplach. Jest to produkt homeopatyczny wydawany wyłącznie na receptę. Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Petroleum D4 ma na celu przede wszystkim wzmocnienie odporności na działanie wirusów, bakterii i innych mikroorganizmów patogennych.

Komu przepisuje się Petroleum D4? Medycy rekomendują preparat w razie dolegliwości mięśni i stawów. Lek jest przepisywany również w celu powstrzymania zmian skórnych np. łuszczycy, opryszki czy odleżyn.

Petroleum D4 wykorzystuje się do leczenia schorzeń nerek, cewki moczowej, zawrotów głowy, nadkwasoty, zgagi i niestrawności. Środek uchodzi także za skuteczny w walce z chorobą lokomocyjną.

Petroleum D4 można aplikować zewnętrznie poprzez nacieranie obolałych miejsc. Dopuszcza się także stosowanie wewnętrzne.

Na łyżkę stołową wody należy wypuścić 15-20 kropel preparatu na godzinę przed posiłkiem lub 2-3 godziny po spożyciu. Zaleca się powtórzenie takiej dawki 2 lub 3 razy w ciągu dnia. Petroleum D4 należy stosować wewnętrznie przez miesiąc. Następnie lekarze zalecają siedmiodniową przerwę i wznowienie kuracji.

Poza Petroleum D4 na rynku dostępny jest także inny wariant nafty destylowanej - Petroleum D5. Czym różnią się te preparaty? Rozcieńczeniem. Krople w wariancie D5 działają silniej homeopatycznie.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi: zdrowie leki