BiznesINFO.pl
Pxhere CC0

Pxhere CC0

Giełda Papierów Wartościowych ostrzega: nie oferujemy usług przez telefon, to oszuści

16 Maja 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Giełda Papierów Wartościowych ostrzega przed nowym oszustwem. Wyłudzacze podszywają się pod pracowników GPW i namawiają obywateli do inwestycji. Wystarczy chwila nieuwagi, aby poufne dane trafiły w niepowołane ręce.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Przed jakim oszustwem ostrzega Giełda Papierów Wartościowych

  • Jakie mogą być skutki "oszustwa na GPW"

  • Jak uchronić przed atakiem

Giełda Papierów Wartościowych wykorzystana przez oszustów telefonicznych

Giełda Papierów Wartościowych to jedna z instytucji, która cieszy się powszechnym zaufaniem. Renomę GPW postanowili wykorzystać oszuści. Giełda Papierów Wartościowych wydała specjalny komunikat, aby ostrzec obywateli przed nową, przestępczą kampanią.

Portal dobreprogramy.pl podaje, że wyłudzacze telefonują do Polaków i proponują różne usługi finansowe i inwestycje. Z rozmowy można wywnioskować, że po drugiej stronie słuchawki znajduje się pracownik GPW.

W ten sposób oszuści starają się zdobyć zaufanie rozmówcy, a w rezultacie go okraść. Niczego nieświadomi obywatele mogą z łatwością stracić pieniądze lub dane osobowe. Może to być dopiero początek poważnych problemów.

Giełda Papierów Wartościowych przypomina w oficjalnym oświadczeniu, że „nie oferuje świadczenia usług finansowych przez telefon”. Poza tym GPW nie prowadzi żadnej działalności polegającej na oferowaniu instrumentów finansowych, doradztwie inwestycyjnym lub udzielaniu rekomendacji inwestycyjnych.

Warto pamiętać, że GPW nie przetwarza również danych osobowych, aby prowadzić działania o takim charakterze ani nie zleca ich podmiotom trzecim. Zatem każdy, kto otrzymał telefon od rzekomego pracownika GPW z pewnością miał do czynienia z oszustami.

Oszustwo, którego można uniknąć

Giełda Papierów Wartościowych podpowiada w komunikacie, że osoba, która ma wątpliwości co do tożsamości i zamiarów oszustów może samodzielnie sprawdzić, czy podmiot, za który się podają, posiada uprawnienia do świadczenia usług finansowych na terenie Polski. Można to zweryfikować, korzystając np. z wyszukiwarki dostępnej na stronie Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).

Co zrobić, aby nie narazić się na utratę pieniędzy lub poufnych danych? Przede wszystkim należy stosować zasadę ograniczonego zaufania względem tego typu rozmówców. Oszuści bardzo często wykorzystują ugruntowaną pozycję instytucji, aby wyłudzać oszczędności i informacje od swoich ofiar.

Nie tylko Giełda Papierów Wartościowych zmaga się z tym problemem. Na początku tego tygodnia przed oszustami ostrzegał także Narodowy Bank Polski.

Do obywateli zgłaszają się wyłudzacze udający NBP, którzy próbują zachęcić do inwestowania w kryptowaluty. To kolejna, bardzo prosta droga do utraty oszczędności zgromadzonych na koncie bankowym.

Dlatego też należy pamiętać, aby nie przekazywać żadnych danych nieznanym rozmówcom. Jeżeli jednak informacje trafią w ręce oszustów należy bezzwłocznie zablokować konto bankowe. Wszelkie tego typu zdarzenia warto również zgłosić na policję.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

arembowski / Pixabay

Opiekunka przywłaszczyła sobie kartę podopiecznej. Za wykonane transakcje grozi jej więzienie

CZYTAJ DALEJ

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >