Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Giełda Papierów Wartościowych ostrzega: nie oferujemy usług przez telefon, to oszuści
Maria Glinka
Maria Glinka 16.05.2021 02:00

Giełda Papierów Wartościowych ostrzega: nie oferujemy usług przez telefon, to oszuści

Pxhere CC0
Pxhere CC0

Giełda Papierów Wartościowych ostrzega przed nowym oszustwem. Wyłudzacze podszywają się pod pracowników GPW i namawiają obywateli do inwestycji. Wystarczy chwila nieuwagi, aby poufne dane trafiły w niepowołane ręce.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Przed jakim oszustwem ostrzega Giełda Papierów Wartościowych

  • Jakie mogą być skutki "oszustwa na GPW"

  • Jak uchronić przed atakiem

Giełda Papierów Wartościowych wykorzystana przez oszustów telefonicznych

Giełda Papierów Wartościowych to jedna z instytucji, która cieszy się powszechnym zaufaniem. Renomę GPW postanowili wykorzystać oszuści. Giełda Papierów Wartościowych wydała specjalny komunikat, aby ostrzec obywateli przed nową, przestępczą kampanią.

Portal dobreprogramy.pl podaje, że wyłudzacze telefonują do Polaków i proponują różne usługi finansowe i inwestycje. Z rozmowy można wywnioskować, że po drugiej stronie słuchawki znajduje się pracownik GPW.

W ten sposób oszuści starają się zdobyć zaufanie rozmówcy, a w rezultacie go okraść. Niczego nieświadomi obywatele mogą z łatwością stracić pieniądze lub dane osobowe. Może to być dopiero początek poważnych problemów.

Giełda Papierów Wartościowych przypomina w oficjalnym oświadczeniu, że „nie oferuje świadczenia usług finansowych przez telefon”. Poza tym GPW nie prowadzi żadnej działalności polegającej na oferowaniu instrumentów finansowych, doradztwie inwestycyjnym lub udzielaniu rekomendacji inwestycyjnych.

Warto pamiętać, że GPW nie przetwarza również danych osobowych, aby prowadzić działania o takim charakterze ani nie zleca ich podmiotom trzecim. Zatem każdy, kto otrzymał telefon od rzekomego pracownika GPW z pewnością miał do czynienia z oszustami.

Oszustwo, którego można uniknąć

Giełda Papierów Wartościowych podpowiada w komunikacie, że osoba, która ma wątpliwości co do tożsamości i zamiarów oszustów może samodzielnie sprawdzić, czy podmiot, za który się podają, posiada uprawnienia do świadczenia usług finansowych na terenie Polski. Można to zweryfikować, korzystając np. z wyszukiwarki dostępnej na stronie Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).

Co zrobić, aby nie narazić się na utratę pieniędzy lub poufnych danych? Przede wszystkim należy stosować zasadę ograniczonego zaufania względem tego typu rozmówców. Oszuści bardzo często wykorzystują ugruntowaną pozycję instytucji, aby wyłudzać oszczędności i informacje od swoich ofiar.

Nie tylko Giełda Papierów Wartościowych zmaga się z tym problemem. Na początku tego tygodnia przed oszustami ostrzegał także Narodowy Bank Polski.

Do obywateli zgłaszają się wyłudzacze udający NBP, którzy próbują zachęcić do inwestowania w kryptowaluty. To kolejna, bardzo prosta droga do utraty oszczędności zgromadzonych na koncie bankowym.

Dlatego też należy pamiętać, aby nie przekazywać żadnych danych nieznanym rozmówcom. Jeżeli jednak informacje trafią w ręce oszustów należy bezzwłocznie zablokować konto bankowe. Wszelkie tego typu zdarzenia warto również zgłosić na policję.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]