Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Gaz-System otworzył kolejną tłocznię gazu. Krok milowy w uniezależnieniu się od rosyjskich dostaw
Joanna Buczyńska
Joanna Buczyńska 26.04.2022 14:29

Gaz-System otworzył kolejną tłocznię gazu. Krok milowy w uniezależnieniu się od rosyjskich dostaw

ważne świat
PGNiG

Triumf polskiej niezależności. W poniedziałek otwarto już piętnastą tłocznię w polskim systemie przesyłu gazu. Warta 300 mln zł inwestycja w Kędzierzynie Koźlu jest przekroczeniem granicy niezależności i krokiem milowym w odcięciu się od rosyjskiego gazu. Kolejne inwestycje przed nami. 

To pierwsza tłocznia w województwie opolskim. Jest wyposażona w trzy agregaty napędzane turbinami gazowymi o łącznej mocy 23 MW. 

“Rozbudowany system przesyłu gazu i oddana w poniedziałek tłocznia w Kędzierzynie-Koźlu spowodowała niezależność gazową Polski” - tak poinformował prezes Gaz-Systemu, strategicznej spółki polskiej gospodarki, odpowiedzialnej za przesył gazu ziemnego na terenie Polski.  

Polska odcięła się od rosyjskiego gazu

Tłocznia, która została w poniedziałek otwarta, będzie tłoczyć gaz z gazociągu Baltic Pipe i Terminala LNG w kierunku Małopolski , Podkarpacia aż po granicę ze Słowacją i Ukrainą. To część dużej inwestycji. 

Tłocznia ma zapewnić przesył gazu pomiędzy Zdzieszowice-Kędzierzyn i Zdzieszowice - Wrocław oraz Tworóg-Kędzierzyn I Tworóg-Tworzeń.

Ma być utworzony cały korytarz gazowy Północ-Południe. Cały program jest wart 20 mld zł. Gaz-System realizuje inwestycje od 2016 r.

Już wkrótce zostaną oddane gazociągi do Ukrainy, na Słowacji i do Dani o długości ponad 800 km. 

Projekt został współfinansowany przez Komisję Europejską pod hasłem “Łącząc Europę”.

Tagi: gaz