BiznesINFO.pl Energetyka Francuski gigant energetyczny bankrutuje. Koncern chciał działać w Polsce
SAMEER AL-DOUMY/AFP/East News

Francuski gigant energetyczny bankrutuje. Koncern chciał działać w Polsce

7 lipca 2022
Autor tekstu: Kasper Starużyk

EDF, największy francuski koncern energetyczny popadł w finansowe tarapaty, co może skończyć się bankructwem. Paryż ogłosił jednak plan nacjonalizacji spółki, co ma uspokoić odbiorców energii i inwestorów. EDF od dłuższego czasu stara się o sprzedaż Polsce swoich licencji na budowę reaktorów jądrowych.

Chociaż państwo francuskie posiada już ponad 84 proc. udziałów w EDF, to wielkie zadłużenie koncernu pociągnie za sobą koszty dla budżetu Francji w miliardach euro. Problemy firmy najmocniej powiązane są z awariami w reaktorach jej konstrukcji.

EDF ma problem z reaktorami

Obecnie Francja jest właścicielem 84 proc. udziałów, 1 proc. należy do pracowników, a 15 proc. do udziałowców indywidualnych i instytucjonalnych, podaje ouest-france.fr. Pełną nacjonalizację EDF zapowiedziała na Zgromadzeniu Narodowym premier Francji Elisabeth Borne.

Taki krok według szefowej rządu ma jak najszybciej zwiększyć możliwości działania firmy i skupienie się na rozwoju energetyki jądrowej. Pełne przejęcie EDF przez państwo zapowiadał także jeszcze przed wyborami prezydenckimi walczący o reelekcję Emmanuel Macron, któremu udało się zachować stanowisko.

Tarapaty finansowe grupy EDF pojawiły się wraz z problemami, jakie zaczęły doskwierać reaktorom zbudowanym przez grupę. 12 z 56 reaktorów zbudowanych przez firmę zaczęła korodować, co wymagało dodatkowego nakładu pracy i zwiększyło koszty. Niepowodzeniem okazał się również nowy model reaktora EPR, który EDF zamontowało w miejscowości Flamanville we Francji (poniżej mapa).

EDF w Polsce

W 2017 r. EDF po kilkuletniej obecności w Polsce postanowił sprzedać wszystkie swoje aktywa węglowe spółce PGE. Wcześniej EDF był jednym z potentatów, jeżeli chodzi o produkcję energii w Polsce.

PGE kupiło od EDF aktywa o łącznej wartości 4,27 mld PLN. Tym samym francuska spółka zakończyła swój udział w produkcji energii w Polsce z paliw stałych. EDF został jednak przy projektach OZE, jak również planuje wesprzeć rozwój energetyki atomowej w Polsce. W 2021 r. firma zdecydowała się otworzyć biuro w Warszawie, które ma przygotowywać dla polskiego rządy oferty związane z energetyką jądrową.

Obserwuj nas w
autor
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie