Źródło: Pixabay/Mediamodifier
Autor Kasper Starużyk - 30 Maja 2019

FOMO - ta choroba cywilizacyjna dotyka coraz więcej osób

Wraz z postępem cywilizacyjnym pojawiły się tzw. choroby cywilizacyjne, które zagrażają nawet życiu ludzi na całym świecie. Mogą dotyczyć problemów fizycznych jak np. otyłość czy astma lub psychicznych i emocjonalnych, jak właśnie FOMO.

Czym jest syndrom FOMO?

FOMO (ang. fear of missing out) to syndrom polegający na strachu, że coś naprawdę ciekawego, atrakcyjnego i satysfakcjonującego dzieje się bez naszej wiedzy, a inne osoby mogą w tym uczestniczyć. Zjawisko to wywołuje nieustanny przymus sprawdzania social mediów i tego, co udostępniają znajomi. FOMO to poczucie, że mogą być lepsze rzeczy, które możesz robić w tej chwili, że tracisz coś niezwykle ważnego, czego doświadczają inni i że życie, które się wiedzie jest o wiele mniej ciekawe od życia innych osób. Wywołuje to bezradność, głęboką zazdrość i wpływa na poczucie własnej wartości. Syndrom ten dotyka osoby bez względu na wiek czy płeć. Wszyscy jesteśmy narażeni na FOMO.

Zamknięte koło uzależnienia od social mediów i syndromu FOMO

Naukowcy przypuszczają, że chociaż zjawisko FOMO istniało już od wieków (opisy tego typu syndromu można znaleźć w starożytnych tekstach), to zostało ono naukowo przebadane w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci, począwszy od badania dr Dana Hermana z 1996 r. Jednak od czasu pojawienia się mediów społecznościowych FOMO stało się bardziej widoczne i częściej badane.

Polacy kupią dżunglę i postawią tam domy z plastiku? Polacy kupią dżunglę i postawią tam domy z plastiku? Czytaj dalej

Media społecznościowe przyspieszyły rozwój syndromu FOMO na kilka sposobów. Dają one możliwość ciągłego porównywania swojego życia, z życiem innych osób przez co wypacza u człowieka poczucie “normalności” - osoba borykająca się z FOMO uważa, że jej życie jest gorsze, a wszyscy wokół radzą sobie lepiej.Facebook czy Instagram dają możliwość przechwalania się i konkurowania ze sobą nawzajem, co sprawia, że niemal każdy z nas zaczyna się porównywać z innymi. A w wyidealizowanym świecie social mediów, zwykłe życie zawsze blado wypadnie.

FOMO jest zarówno skutkiem jak i przyczyną uzależniania od mediów społecznościowych. Korzystanie z nich może wywołać “strach przed odłączeniem”, zaś gdy FOMO już się rozwinie uniemożliwia odłączenie się internetu na dłuższy czas.

Jak walczyć z FOMO?

Według raportu FOMO. Polacy a lęk przed odłączeniem sporządzonego przez wydziały Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego 38% osób z wysokim FOMO korzysta z serwisów społecznościowych podczas posiłków, 49% zaraz po przebudzeniu, 60% przed zaśnięciem.

Przede wszystkim należy więc ograniczyć korzystanie z social mediów. Odinstalować aplikacje, wyłączyć powiadomienia, wyciszać telefon i kłaść go poza zasięgiem ręki. Jednak najważniejszą rzeczą jest uświadomienie sobie, że to, co jest pokazywanie w serwisach społecznościowych to tylko kreacja, mająca niezbyt duży związek z prawdziwym i codziennym życiem tych ludzi. Nasi znajomi mają życie również składające się z radosnych chwil, ale i obaw, lęków i nudnych dni.

Jak przygotować się do kupna domu? Lepszy rynek wtórny czy pierwotny?Jak przygotować się do kupna domu? Lepszy rynek wtórny czy pierwotny?Czytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News