Emerytury i renty
Marek BAZAK/East News
Autor Konrad Karpiuk - 9 Listopada 2020

Wiadomo o ile wzrosną emerytury i renty w 2021 roku. Potwierdziła sama minister

Emerytury i renty ponownie wzrosną. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg przyznała, że świadczeniobiorcy niedługo będą mogli liczyć na więcej pieniędzy.

Emerytury i renty będą wyższe od 2021 roku

Emerytury i renty w Polsce nie należą do najwyższych. Emerytom w przetrwaniu pomaga waloryzacja, która podnosi ich pensję zgodnie ze wskaźnikiem inflacji i wzrostem przeciętnych zarobków. Wygląda na to, że od 2021 roku najbiedniejsi emeryci dostaną nieco więcej.

Potwierdziła to w rozmowie z PAP Marlena Maląg z ministerstwa rodziny i polityki społecznej. Zgodnie z nowelizacją ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, świadczenia dalej będą wzrastać o wskaźnik waloryzacji, ale nie mniej niż o 50 zł.

Obecny wskaźnik waloryzacji wynosi 103,84 proc., jednak jego rzeczywista wysokość będzie znana dopiero po tym, jak poda ją Prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Wtedy też poznamy wysokość inflacji oraz wzrostu wynagrodzeń w 2020 roku.

Przewidywany na luty 2021 (czas, gdy dokonywana jest waloryzacja) wskaźnik daje podwyżkę osobom z najniższą emeryturą o 48 zł. Jeśli więc nic się do tego czasu nie zmieni, można stwierdzić, że rząd dopłaci emerytom zaledwie 2 zł.

- Sytuacja w kraju w związku z pandemią jest wyjątkowa [...] w naszym projekcie przewidujemy rozwiązanie na wypadek, gdyby ten ogłoszony w lutym przyszłego roku wskaźnik waloryzacji okazał się wyższy niż 104,16 proc., który to wskaźnik zapewnia, przy świadczeniach najniższych, wzrost o gwarantowaną kwotę 50 zł.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Narodowa kwarantanna tuż tuż. Znamy już możliwą datę lockdownu
2. Jeszcze tylko dziś klienci Biedronki mogą skorzystać z niecodziennej oferty. Produkt za darmo
3. 500 plus do przemeblowania, rząd zaplanował zmiany. Znamy już szczegóły

Wskaźnik waloryzacji, jest szansa na jeszcze większe emerytury

Aby ze starego sposobu przeliczania waloryzacji emeryci dostali o 50 zł więcej, wskaźnik musiałby wynieść 104,16 proc. Działa to jednak w obie strony, gdyby wskaźniki gospodarcze wskazywały na jeszcze wyższą waloryzację, seniorzy dostaliby więcej.

W tej chwili minimalna emerytura wynosi 1200 zł brutto. Tyle samo wypłacane jest w przypadku renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinna i renty socjalnej. Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wynosi do 900 zł brutto.

Zmiany oznaczają, że emeryci dostaną przynajmniej 1200 zł, podobnie jak renciści z całkowitą niezdolnością do pracy, na rencie rodzinnej, czy rencie rodzinnej. Nieco inaczej będzie wyliczana renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy, której górny limit zostanie podniesiony do 937,50 zł.

Świadczenia będą waloryzowane od 1 marca. Jak pisze bankier.pl, polega to na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. Sama waloryzacja oparta jest na średniorocznym wskaźniku cen towarów i usług konsumpcyjnych zwiększona o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News