BiznesINFO.pl
Emerytury i renty

Marek BAZAK/East News

Wiadomo o ile wzrosną emerytury i renty w 2021 roku. Potwierdziła sama minister

9 Listopada 2020

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Udostępnij:

Emerytury i renty ponownie wzrosną. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg przyznała, że świadczeniobiorcy niedługo będą mogli liczyć na więcej pieniędzy.

Emerytury i renty będą wyższe od 2021 roku

Emerytury i renty w Polsce nie należą do najwyższych. Emerytom w przetrwaniu pomaga waloryzacja, która podnosi ich pensję zgodnie ze wskaźnikiem inflacji i wzrostem przeciętnych zarobków. Wygląda na to, że od 2021 roku najbiedniejsi emeryci dostaną nieco więcej.

Potwierdziła to w rozmowie z PAP Marlena Maląg z ministerstwa rodziny i polityki społecznej. Zgodnie z nowelizacją ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, świadczenia dalej będą wzrastać o wskaźnik waloryzacji, ale nie mniej niż o 50 zł.

Obecny wskaźnik waloryzacji wynosi 103,84 proc., jednak jego rzeczywista wysokość będzie znana dopiero po tym, jak poda ją Prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Wtedy też poznamy wysokość inflacji oraz wzrostu wynagrodzeń w 2020 roku.

Przewidywany na luty 2021 (czas, gdy dokonywana jest waloryzacja) wskaźnik daje podwyżkę osobom z najniższą emeryturą o 48 zł. Jeśli więc nic się do tego czasu nie zmieni, można stwierdzić, że rząd dopłaci emerytom zaledwie 2 zł.

- Sytuacja w kraju w związku z pandemią jest wyjątkowa [...] w naszym projekcie przewidujemy rozwiązanie na wypadek, gdyby ten ogłoszony w lutym przyszłego roku wskaźnik waloryzacji okazał się wyższy niż 104,16 proc., który to wskaźnik zapewnia, przy świadczeniach najniższych, wzrost o gwarantowaną kwotę 50 zł.

D**ZISIAJ GRZEJE:**

1. Narodowa kwarantanna tuż tuż. Znamy już możliwą datę lockdownu2. Jeszcze tylko dziś klienci Biedronki mogą skorzystać z niecodziennej oferty. Produkt za darmo3. 500 plus do przemeblowania, rząd zaplanował zmiany. Znamy już szczegóły

Wskaźnik waloryzacji, jest szansa na jeszcze większe emerytury

Aby ze starego sposobu przeliczania waloryzacji emeryci dostali o 50 zł więcej, wskaźnik musiałby wynieść 104,16 proc. Działa to jednak w obie strony, gdyby wskaźniki gospodarcze wskazywały na jeszcze wyższą waloryzację, seniorzy dostaliby więcej.

W tej chwili minimalna emerytura wynosi 1200 zł brutto. Tyle samo wypłacane jest w przypadku renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinna i renty socjalnej. Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wynosi do 900 zł brutto.

Zmiany oznaczają, że emeryci dostaną przynajmniej 1200 zł, podobnie jak renciści z całkowitą niezdolnością do pracy, na rencie rodzinnej, czy rencie rodzinnej. Nieco inaczej będzie wyliczana renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy, której górny limit zostanie podniesiony do 937,50 zł.

Świadczenia będą waloryzowane od 1 marca. Jak pisze bankier.pl, polega to na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. Sama waloryzacja oparta jest na średniorocznym wskaźniku cen towarów i usług konsumpcyjnych zwiększona o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia.

Konrad KarpiukAutor

Redaktor Biznesinfo. Najchętniej pisze na tematy polityczne, społeczne i związane z kierowcami. Były redaktor portalu "Świat na Kołach". Absolwent Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Hobbystycznie zajmuję się muzyką i starymi samochodami, głównie krajowej produkcji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Koszty pozaodsetkowe kredytów

Finanse

Polacy masowo biorą pożyczki. Takiego wyniku nie było od 5 lat

Czytaj więcej >
US President Donald Trump departs the White House in Washington, DC, on December 12, 2020. - Trump travels to West Point, New York, to attend the Army-Navy football game. (Photo by US President Donald Trump departs the White House in Washington, DC, on December 12, 2020. - Trump travels to West Point, New York, to attend the Army-Navy football game. (Photo by ANDREW CABALLERO-REYNOLDS / AFP) / AFP)

Finanse

Donald Trump oraz jego dzieci oskarżeni o masowe oszustwa. Grozi im gigantyczna kara

Czytaj więcej >
Od Nowego Roku na terenie UE zakaz wprowadzania m.in. plastikowych sztućców

Finanse

5 mld euro dla Ukrainy. Ministrowie UE wyrazili zgodę

Czytaj więcej >

Finanse

Soboń: Samorządy powinny jak najszybciej wypłacać dodatek węglowy

Czytaj więcej >

Finanse

Tarcza 1000 plus. Rząd szykuje nowy dodatek dla odbiorców ciepła

Czytaj więcej >

Finanse

Marszałek Sejmu: Rząd nie jest odpowiedzialny za wysokie ceny prądu oraz wysoką inflację

Czytaj więcej >