BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

FPP bije na alarm, stawki emerytur w Polsce coraz bardziej się rozwarstwiają

28 Sierpnia 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) oraz Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE) wspólnie zauważają, że pomysł likwidacji limitu podstawy składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, który został zapisany w projekcie budżetu n

Jak donosi "obserwator finansowy" według Federacji Przedsiębiorców Polskich i Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej, projket budżetu na 2020 r. może doporwadzić do powstania tzw. kominów emerytalnych, a co za tym idzie jeszcze większego rozwarstwienia wysokości świadczeń emerytalnych. 

Emerytury z pieniędzy najbiedniejszych 

W praktyce wszyscy podatnicy musieliby pracować na emerytury najlepiej zarabiających w przeszłości. Ci otrzymywali by za to świadczenia w wysokości kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Do tych emerytur dokładaliby się również ludzie z najniższym poziomem dochodów. 

Limit 30-krotności jaki chce znieść rząd, przy okazji zmniejszenia stawek PIT i CIT miałby przynieść państwu 5,2 mld zł. Wtedy budżet zwolni część środków, które wydaje na emerytury, jednak cały koszt przejdzie wtedy na podatników, którzy i tak już są mocno obciążeni przez ZUS. 

FPP przygotowało za to propozycję, której głównym założeniem jest lepsza relacja pomiędzy przedsiębiorcami a ZUS. Przedsiębiorcy, którzy rozliczaliby się z ZUS na preferensyjnych warunkach, a także nie wiedli by z nim wielu kosztownych i czasochłonnych procesów o interpretacje usprawnili by system na tyle, że budżet znalazłby nie 5 mld zł a ponad 10 mld zł  - wynika z założeń planu. 

FPP przeciw rozwarstwieniu emerytur 

"Limit podstawy składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wynosi obecnie w skali roku 30-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Nie powinno być rolą systemu ubezpieczeń społecznych zapewnienie gwarancji utrzymania poziomu życia najbogatszym osobom, które dysponują szerokimi możliwościami zabezpieczenia się na przyszłość w indywidualnym zakresie." - brzmi stanowisko FPP. 

Federacja przywołuje też za przykład inne kraje europejskie gdzie takie limity jednak obowiązują i systemy emerytalne tych krajów funkcjonują dobrze.

Podobne artykuły

pixabay, piviso

Twój portfel

500 plus na zdrowie. Nowy program resortu zdrowia obejmie tylko osoby powyżej 40. roku życia

Czytaj więcej >
Trwają prace nad europejską płacą minimalną

Twój portfel

Europejska płaca minimalna. Poprawki w dyrektywie korzystne dla pracowników

Czytaj więcej >
Emerytura

Twój portfel

Pomoc też dla emerytów, mogą dostać 2080 zł. Warunek jest jeden

Czytaj więcej >
Zmiana cen gazu o kilka procent

Twój portfel

Musimy przygotować się na zmianę cen gazu. Czeka nas już od lipca

Czytaj więcej >
Abonament nadal trzeba płacić. KRRiT poinformowała wszystkich.

Twój portfel

KRRiT wydała specjalny komunikat dotyczący abonamentu. Polacy będą wściekli na jego treść

Czytaj więcej >
Banki nie mają innego wyjścia i muszą podnosić opłaty?

Twój portfel

Banki drastycznie podnoszą ceny swoich usług. Będziemy płacić znacznie więcej

Czytaj więcej >