emerytury rozwarstwienie
biznesinfo.pl
Autor Kasper Starużyk - 28 Sierpnia 2019

FPP bije na alarm, stawki emerytur w Polsce coraz bardziej się rozwarstwiają

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) oraz Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE) wspólnie zauważają, że pomysł likwidacji limitu podstawy składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, który został zapisany w projekcie budżetu na 2020 r. może być fatalne konsekwencje. Sytuacja może doprowadzić do szybkiego rozwarstwienia stawek emerytalnych.

Jak donosi "obserwator finansowy" według Federacji Przedsiębiorców Polskich i Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej, projket budżetu na 2020 r. może doporwadzić do powstania tzw. kominów emerytalnych, a co za tym idzie jeszcze większego rozwarstwienia wysokości świadczeń emerytalnych.

Emerytury z pieniędzy najbiedniejszych

W praktyce wszyscy podatnicy musieliby pracować na emerytury najlepiej zarabiających w przeszłości. Ci otrzymywali by za to świadczenia w wysokości kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Do tych emerytur dokładaliby się również ludzie z najniższym poziomem dochodów.

Limit 30-krotności jaki chce znieść rząd, przy okazji zmniejszenia stawek PIT i CIT miałby przynieść państwu 5,2 mld zł. Wtedy budżet zwolni część środków, które wydaje na emerytury, jednak cały koszt przejdzie wtedy na podatników, którzy i tak już są mocno obciążeni przez ZUS.

FPP przygotowało za to propozycję, której głównym założeniem jest lepsza relacja pomiędzy przedsiębiorcami a ZUS. Przedsiębiorcy, którzy rozliczaliby się z ZUS na preferensyjnych warunkach, a także nie wiedli by z nim wielu kosztownych i czasochłonnych procesów o interpretacje usprawnili by system na tyle, że budżet znalazłby nie 5 mld zł a ponad 10 mld zł - wynika z założeń planu.

FPP przeciw rozwarstwieniu emerytur

"Limit podstawy składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wynosi obecnie w skali roku 30-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Nie powinno być rolą systemu ubezpieczeń społecznych zapewnienie gwarancji utrzymania poziomu życia najbogatszym osobom, które dysponują szerokimi możliwościami zabezpieczenia się na przyszłość w indywidualnym zakresie." - brzmi stanowisko FPP.

Federacja przywołuje też za przykład inne kraje europejskie gdzie takie limity jednak obowiązują i systemy emerytalne tych krajów funkcjonują dobrze.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News