BiznesINFO.pl
ZUS-pieniadze-biznesinfo (2)

Biznesinfo

Emeryci, którzy dostali niższe świadczenia dostaną wyrównania. Wiadomo, też co z czternastymi emeryturami

10 Stycznia 2022

(Ostatnia zmiana: 23 Stycznia 2022)

Autor tekstu:

Joanna Leja

Udostępnij:

Emeryci, którzy na skutek wprowadzenia zmian podatkowych w ramach Polskiego Ładu dostali niższe świadczenia w lutym mają otrzymać wyrównania – ogłosiła w poniedziałek podczas konferencji prasowej szefowa resortu rodziny Marlena Maląg. Zapewniła też, że nie trzeba składać w tej sprawie żadnych wniosków.

Rząd w poniedziałek zorganizował kolejną konferencję dotyczącą m.in. Polskiego Ładu i programów społecznych. Wzięli w niej udział minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, rzecznik prasowy rządu Piotr Müller i prezes ZUS Gertruda Uścińska.

– Rząd Prawa i Sprawiedliwości sukcesywnie stwarza takie warunki, by emeryci mieli godne świadczenia, by jesień życia przebiegała spokojnie – powiedziała na konferencji prasowej minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Liczniki prądu do wymiany. Prezydent podpisał ustawę

Licznik prądu do wymiany, Duda podpisał ustawę. Obowiązek obejmie wszystkich, a koszt to 360 zł

CZYTAJ DALEJ

Dla emerytów, którzy pobierają emerytury do wysokości 12 800 złotych, Polski Ład będzie neutralny. Osoby, które dostały niższe emerytury dostaną wyrównania już w lutym – zaznaczyła Marlena Maląg.

Podczas konferencji prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska powiedziała, że dla prawie 94 proc. emerytów i ponad 98 proc. rencistów, którzy pobierają z systemu powszechnego świadczenie w kwocie do 4,9 tys. zł brutto od stycznia wypłata na rękę jest wyższa. Wzrost wynosi o 1 zł do 180 zł.

Prezes ZUS potwierdziła, że w przypadku osób pobierających emerytury i renty powyżej kwoty 12,8 tys. zł brutto miesięcznie od stycznia wypłata jest niższa o kilka procent.

– Naszym celem była i jest poprawa sytuacji emerytów, którzy pobierają najniższe świadczenia. Porównując 2021 r., gdzie najniższa emerytura wynosiła 1250,80 zł do 2015 r., kiedy minimalna emerytura to było 880 zł – powiedziała Marlena Maląg.

pieniądze-babcia-biznesinfo

Styczniowe emerytury dobiły seniorów. Polski Ład szybko zaczął zbierać żniwo

CZYTAJ DALEJ

W lutym wyrównanie świadczeń

Rozporządzenie Ministra Finansów z 8 stycznia 2022 r. zmienia technikę poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. W efekcie osoby, które pobierają świadczenia w przedziale 4920 zł-12 800 zł, będą miały obliczaną zaliczkę na podatek i składkę na korzystniejszych zasadach.

Emeryci i renciści otrzymają od lutego świadczenia niepomniejszone wobec zeszłego roku, a także z wyrównaniem za styczeń.

Takich emerytów w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych pobierających świadczenia w wysokości między 4920 zł a 12 800 zł – jest 421 tys., czyli 6 proc. emerytów i niecałe 2 proc. rencistów. Świadczenia niższe niż 4930 zł pobiera 8,1 mln osób, czyli 94 proc. emerytów i ponad 98 proc. rencistów. Osób które otrzymują świadczenia w wysokości ponad 12 800 zł jest zaledwie 457.

– To oznacza, że praktycznie dla wszystkich emerytów i rencistów Polski Ład jest korzystny lub neutralny – podkreśla minister Marlena Maląg.

Co z czternastymi emeryturami?

Zapytana o czternastą emeryturę, Maląg podkreśliła:

– Czternasta emerytura w 2021 r. była wprowadzona jako świadczenie jednorazowe.

Jednak dopytywana o czternastki zaznaczyła też, że nad tym, czy będzie ono realizowane w 2022 roku rozmowy jeszcze trwają.

– Czternasta emerytura w 2022 roku jest pod znakiem zapytania. - Decyzja nie została jeszcze ostatecznie podjęta – poinformowała Maląg.

Joanna LejaAutor

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Wielu użytkowników straciło dostęp do HBO GO

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nowy kalkulator od ZUS dla obliczenia składki zdrowotnej już działa

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Będą kary kary za brak zgłoszenia do ewidencji źródeł ciepła

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Oszustwo "na koronawirusa". Policja alarmuje

Czytaj więcej >

Polska i Świat

OBYWATELSKIE WYSŁUCHANIE PUBLICZNE O ROZWOJU WIELKOPOLSKI WSCHODNIEJ

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zaskakujące słowa prezesa Pfizera w izraelskiej telewizji. Mówił o kolejnych szczepieniach

Czytaj więcej >