BiznesINFO.pl Polska i Świat Elektrownia będzie mogła stanąć jeszcze bliżej twojego domu. Rząd bierze się za zmianę ustawy
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Elektrownia będzie mogła stanąć jeszcze bliżej twojego domu. Rząd bierze się za zmianę ustawy

25 kwietnia 2021
Autor tekstu: Kamila Jeziorska

Ministerstwo rozwoju, pracy i technologii bierze się za ustawę odległościową, która reguluje możliwość budowania elektrowni. Nowe założenia umożliwią gminom stawianie elektrowni wiatrowych bliżej gospodarstw domowych niż dotychczasowe 10H. Resort chce, aby znowelizowane przepisy trafiły do Sejmu jeszcze w tym roku.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie zmiany planuje resort

  • Dlaczego akurat w tym momencie

  • Jakie korzyści płyną z elektrowni wiatrowych

Elektrownia bliżej domu

Transformacja energetyczna Polski musi odbyć się na wielu płaszczyznach i nie jest nią tylko wygaszanie kopalni węglowych. Nasz rząd musi mocno zainwestować w odnawialne źródła energii, dlatego w ostatnim czasie ogromną popularność zyskała fotowoltaika. Głównie za sprawą programu "Mój prąd".

Jednakże OZE to nie tylko energia słoneczna, ale również wiatrowa. Tą ostatnią chce zająć się resort rozwoju, pracy i technologii. Jak informuje portal money.pl, rządzący chcą znowelizować ustawę odległościową, której przepisy weszły w życie zaledwie pięć lat temu.

Plany nowelizacji ustawy o elektrowniach wiatrowych zeszły na dalszy plan m.in.: przez pandemię COVID-19 oraz rekonstrukcję rządu. Wiceminister Anna Kornecka w rozmowie z ISBNews powiedziała, że resort chce, aby nowelizacja ustawy odległościowej trafiła do Sejmu jeszcze w pierwszym półroczu bieżącego roku.

Nowelizacja zakłada zmianę ośrodka decyzyjnego w sprawie elektrowni wiatrowych. Ustawodawca chce, aby to władze samorządowe dokonywały zmian i ustępstw od zasady 10H. Przypomnijmy, że zasada 10H zakłada lokalizację elektrowni wiatrowej od zabudowań w odległości min. dziesięciokrotności jego wysokości. Portal ISBNews informuje, że gminy po nowelizacji będą mogły uwzględniać minimalną odległość.

Elektrownia na nowych zasadach

Portal money.pl spekuluje, że jednym z powodów, dla których rząd zdecydował się na poluzowanie przepisów jest plan Unii Europejskiej przyjęty na koniec 2020 r. Jednym z jego założeń jest spadek emisji CO2 o 55 proc. w porównaniu z rokiem 1990.

Wobec nowych założeń elektrownie wiatrowe będą mogły być lokalizowane min. 500 m od zabudowań. Nie jest to żadna nowość w skali państw europejskich, jednakże stawiają na poziom hałasu elektrowni. Polski rząd zamiast na hałasie skupił się na niebezpieczeństwach płynących z elektrowni wiatrowej.

Portal przypomina historię z woj. warmińsko-mazurskiego, gdzie prawie 10 lat temu fragment turbiny po prostu się oderwał. Co więcej, przeleciał ponad pół kilometra. Jednakże resort już wylicza korzyści płynące do polskich gospodarstw domowych.

Szef resortu i wicepremier Jarosław Gowin cytowany w komunikacie powiedział, że nowelizacja przepisów pozwoli na rozbudowę energetyki wiatrowej w Polsce, a jednocześnie przyniesie szereg korzyści samorządom. Wicepremier podkreślił, że elektrownie wiatrowe to czystsza i tańsza energia.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Obserwuj nas w
autor
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie