Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Edukacja finansowa najmłodszych. Eksperci zachęcają, by rozmawiać z dziećmi o finansach
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 05.11.2022 14:00

Edukacja finansowa najmłodszych. Eksperci zachęcają, by rozmawiać z dziećmi o finansach

Dziecko i skarbonka
Dziecko i skarbonka

Przez wysoką inflację Polacy częściej ograniczają wydatki. Postanowiliśmy zatem spytać ekspertów, kiedy i w jaki sposób wtajemniczać dzieci w finanse. 

Dzieci pytają rodziców o finanse

 Fundacja THINK! wraz z ING Bank Śląski przeprowadziła badanie, które miało zobrazować sytuację edukacji finansowej dzieci w Polskich domach. Z informacji przekazanej redakcji BiznesInfo wynika, że ponad połowa dzieci w wieku 7-12 lat przynajmniej od czasu do czasu rozmawia z rodzicami. 

Jak wynika z badania, dzieci mają do czynienia z finansami i są tym tym tematem zainteresowane. Zapytaliśmy zatem ekspertów jak rozmawiać z dzieckiem o finansach?

 Z dzieckiem trzeba rozmawiać o finansach

 Dr Katarzyna Sekścińska, adiunkt w Katedrze Psychologii Biznesu i Innowacji Społecznych, Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego zwraca uwagę, że że wyobraźnia dzieci na temat pieniędzy ogranicza się do obserwacji, dlatego rozmowa jest jej istotnym dopełnieniem. – Nie udawajmy, że pieniądze to temat nie dla dzieci. Co więcej, to, w jaki sposób będziemy mówić w domu o finansach,będzie przekładać się na postawy naszych dzieci w dorosłym życiu – podaje Sekścińska.

Kiedy zatem poruszyć ten temat z dziećmi? Artur Sarnecki, doradca finansowy i autor bloga Finanse po ludzku uważa, że warto ten temat wprowadzać już od dość wczesnego etapu, a dzieci najłatwiej uczyć, kiedy podejmujemy codzienne działania i decyzje.

“To wtedy maluchy mają okazję podglądać co robimy, a my możemy wtedy rozpocząć naukę, odpowiadając na pytania, lub opowiadając co się dzieje. Na przykład - wyciągam pieniądze z bankomatu, wtedy warto powiedzieć, że te pieniądze mogę wyciągnąć stamtąd dlatego, że wcześniej je zarobiłem, i bank trzyma je u siebie, że wypłacić mogę tylko to, co sam tam włożę wcześniej. Podobnie przed zakupami można przygotowywać wspólną listę oraz się jej trzymać. Albo zasugerować odkładanie na jakiś cel małych kwot przez dziecko, czy to otrzymywanych od rodziny, czy z wynagrodzenia jakim jest ustalone kieszonkowe od rodziców. Na pewno nie warto komplikować. Wszystko może iść naturalnie” - przekazuje redakcji BiznesInfo. 

 Anna Bichta, prezeska Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy Think! również uważa, że dla dzieci ważne są przykłady do naśladowania. “Dlatego warto uzupełniać wiedzę dotyczącą finansów, zachęcając tak do proaktywnego zarządzania budżetem, teraz i w przyszłości”.