A Mother And Father Trying To Figure Out The Bills
EAST NEWS
Autor Stanisław Węgrowski - 2 Czerwca 2020

Od momentu narodzin, po 18 lat i dorosłość. Wiemy już, ile kosztuje wychowanie jednego dziecka w Polsce

Dziecko wymaga od rodziców wielu poświęceń i sporych nakładów finansowych. Koszty wychowania dziecka od momentu narodzin do osiągnięcia pełnoletności sięgają setek tysięcy złotych. Centrum im. Adama Smitha sprawdziło, ile dokładnie kosztuje wychowanie jednego dziecka w Polsce.

Dziecko kosztuje. I to sporo

Eksperci z Centrum im. Adama Smitha sprawdzili, ile kosztuje wychowanie dziecka od momentu narodzin do 18-tych urodzin. Z raportu możemy się dowiedzieć, że przy dwojgu rodziców wychowanie jednego dziecka to koszt w wysokości 250,4 tys. zł. Analitycy zwracają uwagę, że środki wydawane na dziecko rosną z roku na rok. W porównaniu do ubiegłego roku koszty życia dziecka wzrosły o 5,4 proc., z kolei od 2014 roku na dziecko trzeba wydać o 18,5 proc. więcej.

Nowy mandat w kodeksie wykroczeń. Policjanci ściągną z portfela nawet 1,5 tys. złNowy mandat w kodeksie wykroczeń. Policjanci ściągną z portfela nawet 1,5 tys. złCzytaj dalej

Na dziecko wydajesz fortunę

Eksperci policzyli, że najwięcej środków w strukturze kosztów przeznaczano na transport i łączność - to w sumie 28 proc. wszystkich wydatków na dziecko. Nieco mniej wyniosły koszty żywności - 26 proc., a 19 proc. poszło na koszty mieszkalne. Na edukację dziecka rodzice wydają 9 proc. Analitycy zwracają uwagę, że w sumie te cztery pozycje wynoszą 82 proc. kosztów na wychowanie jednego dziecka.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Andrzej Duda gościł w Radio Maryja. Nagle do studia dodzwonił się Tadeusz Rydzyk, zaskakujące sceny na wizji

Według szacunków, wychowanie jedynego dziecka to koszt około 250 tys. zł. Ale wychowanie dziecka w 4-osobowej rodzinie (model 2+2) to już trochę mniejszy koszt. Wtedy koszty się rozkładają i na jedno dziecko trzeba wydać około 205 tys. zł.

Specjaliści zwracają uwagę, że koszt wychowania jednego dziecka do momentu osiągnięcia przez niego pełnoletności przy dwójce dzieci jest mniejszy o 17,8 proc. niż koszty, jakie trzeba ponieść na jedno dziecko.

Dziecko “najdroższe” w dużym mieście

Najwięcej na dziecko trzeba wydawać w największych miastach, co nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem. Badania pokazały, że w 2018 roku największe wydatki na dziecko odnotowano w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców. Średni koszt utrzymania dziecka w dużym mieście wyniósł około 243 tys. zł. Analitycy zwracają uwagę na wyższe koszty życia w dużych aglomeracjach.

Wojsko przejmie bezrobotnych. 3 tys. zł za miesiąc szkoleniaWojsko przejmie bezrobotnych. 3 tys. zł za miesiąc szkoleniaCzytaj dalej

Co ciekawe, najniższe wydatki na dziecko wcale nie dotyczą najmniejszych miejscowości. Tam koszty były większe, do czego przyczyniają się wydatki na transport. Najmniej na dziecko wydają mieszkańcy miast z populacją od 50 do 100 tysięcy.

Raport Centrum im. Adama Smitha zawiera także sondaż przeprowadzony na panelu Ariadna, który wskazuje na to, że rodzice mają świadomość kosztów ponoszonych na dziecko. Na pytanie o koszty wychowania dziecka 22 proc. respondentów wskazało kwotę ponad 250 tys. zł. Dokładnie tyle ankietowanych stwierdziło też, że wychowanie dziecka kosztuje od 150 do 200 tys. zł. Tylko 5 proc. badanych uznało, że takie koszty mogą wynosić mniej niż 50 tys. zł.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Policyjna akcja w Komorowie. Mężczyzna zabarykadował się w domu. Akcja antyterrorystów pod Warszawą
  2. Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje znana dziennikarka
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Wicepremier powiedziała o wakacjach, nie ma już złudzeń. Nie jest dobrze
UE ma pomysł na nowy podatek. Liczy na 10 mld euro wpływówUE ma pomysł na nowy podatek. Liczy na 10 mld euro wpływówCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News