Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Duża zmiana dla wielu seniorów. Od września dorobią mniej do emerytury
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 25.08.2023 12:25

Duża zmiana dla wielu seniorów. Od września dorobią mniej do emerytury

Pieniądze, dziewczynka
Biznesinfo

Emeryci i renciści mogą dorabiać, jednak muszą mieć na uwadze, że obowiązują limity wynagrodzenia, których przekroczenie może oznaczać ograniczenie lub wręcz zawieszenie świadczenia. Zakład Ubezpieczeń Społecznych niedawno ogłosił, że będą mogli dorobić mniej niż dotychczas. Nowe limity zaczną obowiązywać 1 września.

Na podstawie czego ustalane są limity?

Limitów dorabiania do emerytur i rent nie da się ustalić raz na cały rok, bo podstawą ich wyliczeń jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w poszczególnych kwartałach roku. 

Prezes ZUS podała najnowsze stawki, które zaczną obowiązywać od 1 września. Emeryci i renciści, którzy nie ukończyli powszechnego wieku emerytalnego, muszą pamiętać o limitach przychodów.

Zakopane podniosło ceny. Górale są wściekli

Seniorzy dorobią mniej

Nowe limity dorabiania do świadczeń są niższe, ponieważ zgodnie z danymi GUS spadło przeciętne wynagrodzenie w Polsce - z 7124,26 zł w pierwszym kwartale 2023 roku do 7005,76 w drugim kwartale 2023 roku. 

Przekroczenie nowych limitów może oznaczać, że ZUS zmniejszy lub zawiesi wypłatę świadczenia. Żeby nie narazić się na zmniejszenie emerytury czy renty, przychód nie może przekroczyć 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Ile można dorobić?

Od 1 września emeryt lub rencista, który nie chce narazić się na zmniejszenie świadczenia, może dorobić 4904,10 zł brutto. Natomiast uzyskanie miesięcznego wynagrodzenia powyżej 9107,50 zł brutto spowoduje zawieszenie świadczenia.