BiznesINFO.pl
East News

East News

Dowody osobiste do wymiany. Załatw to przed zmianą przepisów

24 Maja 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

W czerwcu 2021 r. niemal 140 tys. Polaków będzie musiało wymienić dowód osobisty. Wydział Promocji Polityki Cyfrowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów poinformował, że warto o niego zawnioskować wcześniej. Kolejki mogą być długie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są nowe zasady dotyczące dowodów osobistych

  • Kiedy nowe zasady wejdą w życie

  • O czym muszą pamiętać Polacy

Dowód osobisty na nowych zasadach

Wydział Promocji Polityki Cyfrowej KPRM poinformował o istotnej zmianie w kwestii składania wniosków. Niedługo skończy się możliwość składania ich przez internet. Zmiana wynika z konieczności wdrożenia w życie przepisów unijnych nakazujących składanie wniosków jedynie tradycyjną drogą. Nowy przepis wejdzie w życie już 2 sierpnia br.

Zmiany wynikają z konieczności zmiany szaty graficznej oraz symboli znajdujących się na dowodzie osobistym. Zmieni się również elektroniczna zawartość szaty. Co takiego będzie koniecznością?

W warstwie elektronicznej znajdzie się odcisk palca, natomiast w warstwie graficznej będzie to własnoręczny podpis. Obie te rzeczy będzie trzeba zostawić w urzędzie. Ten obowiązek także wynika z unijnych przepisów.

Dowód osobisty z odciskiem palca

Składanie wniosku online będzie możliwe, ale jedynie w przypadku dzieci do 12. roku życia. Od tej grupy nie będzie pobierany odcisk palca - informuje Wydział w komunikacie.

"Jeśli więc jesteś w grupie ponad 140 tysięcy osób, którym w czerwcu upłynie termin ważności dowodu osobistego - nie czekaj, działaj. O nowy dowód zawnioskuj online" - przestrzega komunikat KPRM.

Przypomnijmy, że do tego, aby złożyć wniosek w formie elektronicznej koniecznym jest posiadanie profilu zaufanego. Obowiązkowym jest posiadanie także zdjęcia do dowodu - te również musi spełniać określone wymagania.

Jednocześnie posiadacze starych dowodów osobistych nie będą musieli ich wymieniać. Jest to konieczne dopiero wtedy, gdy upłynie termin jego ważności.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Fot. Zofia i Marek Bazak/East News, Warszawa 15.01.2021. Ruszyla rejestracja na szczepienia przeciw Covid-19. Na szczepienie moga zarejestrowac sie osoby powyzej 80 lat. Termin mozna zarezerwowac telefonicznie, przez internet lub w punkcie szczepien. N/z rejestracja telefoniczna na szczepienie przeciw Covid-19. Senior zapisuje sie na szczepienie, korzystajac z bezplatnej infolinii 989

Oszustwo na "zdalny pulpit" wciąż zbiera żniwa. 25-latka straciła 17 tys. zł

CZYTAJ DALEJ

Podobne artykuły

lato

Polska i świat

Trendy w technologii – nowości nadchodzącego sezonu

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polska i świat

Konsekwencje pomysłu Dudy mogą być opłakane. Na emeryturze będziesz głodował

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska i świat

Ceny gazu szybują do góry. Najgorzej odczują to przedsiębiorcy

Czytaj więcej >
Biznesinfo

Polska i świat

Rząd nadal majstruje przy fotowoltaice. Chce jednak zachować opusty, ale pod pewnym warunkiem

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Składki ZUS pójdą do góry. Za wyższe pensje minimalne zapłacą młode firmy

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Ruda Śląska: Sprzedaż alkoholu w nocy zakazana w kolejnym mieście. Od wczoraj procentów nie kupisz

Czytaj więcej >