BiznesINFO.pl
East News

East News

Dowody osobiste do wymiany. Załatw to przed zmianą przepisów

24 Maja 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

W czerwcu 2021 r. niemal 140 tys. Polaków będzie musiało wymienić dowód osobisty. Wydział Promocji Polityki Cyfrowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów poinformował, że warto o niego zawnioskować wcześniej. Kolejki mogą być długie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są nowe zasady dotyczące dowodów osobistych

  • Kiedy nowe zasady wejdą w życie

  • O czym muszą pamiętać Polacy

Dowód osobisty na nowych zasadach

Wydział Promocji Polityki Cyfrowej KPRM poinformował o istotnej zmianie w kwestii składania wniosków. Niedługo skończy się możliwość składania ich przez internet. Zmiana wynika z konieczności wdrożenia w życie przepisów unijnych nakazujących składanie wniosków jedynie tradycyjną drogą. Nowy przepis wejdzie w życie już 2 sierpnia br.

Zmiany wynikają z konieczności zmiany szaty graficznej oraz symboli znajdujących się na dowodzie osobistym. Zmieni się również elektroniczna zawartość szaty. Co takiego będzie koniecznością?

W warstwie elektronicznej znajdzie się odcisk palca, natomiast w warstwie graficznej będzie to własnoręczny podpis. Obie te rzeczy będzie trzeba zostawić w urzędzie. Ten obowiązek także wynika z unijnych przepisów.

Dowód osobisty z odciskiem palca

Składanie wniosku online będzie możliwe, ale jedynie w przypadku dzieci do 12. roku życia. Od tej grupy nie będzie pobierany odcisk palca - informuje Wydział w komunikacie.

"Jeśli więc jesteś w grupie ponad 140 tysięcy osób, którym w czerwcu upłynie termin ważności dowodu osobistego - nie czekaj, działaj. O nowy dowód zawnioskuj online" - przestrzega komunikat KPRM.

Przypomnijmy, że do tego, aby złożyć wniosek w formie elektronicznej koniecznym jest posiadanie profilu zaufanego. Obowiązkowym jest posiadanie także zdjęcia do dowodu - te również musi spełniać określone wymagania.

Jednocześnie posiadacze starych dowodów osobistych nie będą musieli ich wymieniać. Jest to konieczne dopiero wtedy, gdy upłynie termin jego ważności.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Fot. Zofia i Marek Bazak/East News, Warszawa 15.01.2021. Ruszyla rejestracja na szczepienia przeciw Covid-19. Na szczepienie moga zarejestrowac sie osoby powyzej 80 lat. Termin mozna zarezerwowac telefonicznie, przez internet lub w punkcie szczepien. N/z rejestracja telefoniczna na szczepienie przeciw Covid-19. Senior zapisuje sie na szczepienie, korzystajac z bezplatnej infolinii 989

Oszustwo na "zdalny pulpit" wciąż zbiera żniwa. 25-latka straciła 17 tys. zł

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Dowód osobistyPolska

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Canva / trevmo64

Polska i Świat

Koniec browaru w Leżajsku. Powodem reorganizacja firmy

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Szykuje się nowe świadczenie. Dostaną rodziny poległych mundurowych

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ceny chleba i smakołyków w cukierniach już niedługo powinny się znacząco obniżyć

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Chciała zaadoptować kota. W efekcie straciła 760 tys. dolarów

Czytaj więcej >
Śmieciarka we Wrocławiu uprowadzona

Polska i Świat

Zmowa przetargowa firm wywożących śmieci. Zapłacą gigantyczną karę

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Rosyjska gospodarka ledwo zipie. Nawet za Jelcyna dane nie były tak katastrofalne

Czytaj więcej >