1,5 mln Polaków będzie musiało w tym roku wymienić dowód osobisty
eastnews/Arkadiusz Ziolek
Autor Radosław Święcki - 1 Stycznia 2021

Już na początku roku będziesz musiał wypełnić kolejny obowiązek. Dotyczy 1,5 mln Polaków

Ważna informacja dla 1,5 mln Polaków. Osoby te będą musiały w tym roku wymienić dowód osobisty. Jeśli ktoś będzie chciał dokonać tego drogą online, musi się pospieszyć.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kto będzie musiał wymienić w tym roku dowód osobisty,
  • Dlaczego osoby chcące wymienić dokument online muszą się pospieszyć,
  • Jak długo czeka się na nowy dowód.

Dowód osobisty do wymiany

Masz dowód osobisty od 2011 roku? W tym roku będziesz musiał go wymienić. Wszystko dlatego, że dokument ten jest ważny przez 10 lat. W 2021 roku ważność utraci ponad 1,5 mln dowodów osobistych.

Aby wyrobić dowód osobisty, należy udać się do urzędu osobiście, ale można dokonać tego również drogą online. By złożyć wniosek o wymianę dokumentu należy posiadać Profil Zaufany i odpowiednie zdjęcie. Następnie należy zalogować się Profilem Zaufanym na gov.pl wybierając z prawej strony ze spisu opcję "Uzyskaj dowód osobisty".

Osoby, które chcą wymienić dowód osobisty nie wychodząc z domu muszą się pospieszyć, gdyż taka możliwość będzie istniała jedynie do sierpnia. Po tym miesiącu wniosek o dowód trzeba będzie złożyć osobiście w urzędzie, co jest efektem unijnym przepisów zgodnie z którymi, by odebrać dokument należy osobiście zjawić się w urzędzie.

Chociaż do tej pory miałeś spokój, teraz możesz spodziewać się kontroli. ZUS zaczął już od nowego rokuChociaż do tej pory miałeś spokój, teraz możesz spodziewać się kontroli. ZUS zaczął już od nowego rokuCzytaj dalej

Na nowy dowód trzeba będzie zaczekać maksymalnie 30 dni od dnia złożenia wniosku. Dokument zostanie wydany bezpłatnie.

Nowy dowód osobisty będzie e-dowodem, co oznacza, że będzie miał warstwę elektroniczną. E-dowód umożliwia m.in. elektroniczne podpisywanie dokumentów. Na nowych dowodach pojawią się wzory odcisku palca jego posiadacza. Wróci również własnoręczny podpis.

W 2020 roku nowy dowód osobisty musiało wyrobić ponad milion Polaków. Polska jest obecnie jednym z niewielu krajów na świecie, gdzie dowód osobisty jest obowiązkowym dokumentem.

Przypomnijmy, że dowód osobisty jest dokumentem, który potwierdza tożsamość posiadacza, np. w banku czy urzędzie, potwierdza polskie obywatelstwo, czy umożliwia wyjazd zagraniczny do krajów strefy Schengen i innych honorujących porozumienie państw.

Kto musi posiadać dowód osobisty?

Dowód osobisty musi posiadać każdy osoba legitymująca się polskim obywatelstwem, która skończyła 18 lat. Obowiązek wyrobienia nowego dowodu osobistego zachodzi również w sytuacji, gdy osoba zmienia dane osobowe, na przykład po zmianie stanu cywilnego. Nowy dowód osobisty należy wyrobić również w przypadku, gdy doszło do radykalnej zmiany wyglądu, na przykład po operacji plastycznej, a także gdy dokument zagubił się, został zniszczony lub skradziony. Ponadto wniosek o nowy dowód osobisty trzeba złożyć w sytuacji, gdy certyfikaty w dowodzie zostały unieważnione.

Wniosek o nowy dowód osobisty może również złożyć każda osoba z polskim obywatelstwem, która: ukończy 18 lat w ciągu najbliższych 30 dni, posiada polskie obywatelstwo, ale mieszka za granicą, jest rodzicem, opiekunem prawnym lub kuratorem, a wniosek składa w imieniu dziecka do 18. roku albo osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie lub częściowo.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Pozostało ci tylko 9 dni. Jeśli zdążysz, dostaniesz nawet 2000 złotych
  2. Adam Niedzielski zagroził lekarzom: "Doszło do nadużyć". Zapowiedział zablokowanie pensji
  3. 500 plus za udział w „Sylwestrze Marzeń”. TVP sowicie wynagrodziło statystów na zabawie sylwestrowej
  4. KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News