Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Urzędy ruszają z dotacjami dla bezrobotnych. Ale nie wszędzie są pieniądze
Konrad Karpiuk
Konrad Karpiuk 09.08.2020 02:00

Urzędy ruszają z dotacjami dla bezrobotnych. Ale nie wszędzie są pieniądze

Dotacja dla bezrobotnych
Pixabay.com Arcaion

Dotacje dla bezrobotnych. Tarcza antykryzysowa spowodowała problem w urzędach pracy

Dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej przysługują bezrobotnym, którzy złożą odpowiedni wniosek. Portal Mam Biznes kontaktując się z Ministerstwem Rodziny Pracy i Polityki Społecznej potwierdził informacje, że nie ma podstawy prawnej, aby zablokować możliwość składania wniosków. Mimo tego, w niektórych miejscowościach pojawiają się problemy.

-  Kilka dni temu dzwoniłem to Urzędu Pracy we Wrocławiu i zostałem poinformowany, że środków na dofinansowanie rozpoczęcia działalności nie ma, bo wszystkie zostały przesunięte na tarczę antykryzysową - pisał internauta cytowany przez portal Mam Biznes.

Tarcza antykryzysowa zakładała przyznanie mikroprzedsiębiorcom pożyczek wysokości 5 tysięcy złotych. 9 miliardów trafiło do 1,8 miliona firm, ale w zamian za to bezrobotni wnioskujący o dotację na własną firmę, mogą mieć problem z otrzymaniem pieniędzy. Przynajmniej w poszczególnych regionach, bo nie wszędzie brakuje pieniędzy.

Wstrzymanie naborów na przyznanie dotacji

Część urzędów wstrzymała nabory o przyznanie dotacji na własną firmę, ale niektóre ponownie je otwierają. Przykładem jest urząd w Opolu, który zapowiedział, że w dniach 10-14 sierpnia ponownie otworzy nabór wniosków o jednorazowe wsparcie na podjęcie działalności. 

Dotacje w Państwowym Urzędzie Pracy w Opolu w roku 2020 będą realizowane w ramach dwóch projektów: Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój Priorytetu I - Osoby młode na rynku Pracy oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020, Priorytetu VII - Konkurencyjny rynek praca.

Bezrobotni dotujący o pieniądze na założenie firmy mogą liczyć na wsparcie wysokości nawet 22 tysięcy złotych. Dotacja jest bezzwrotna i udziela indywidualnie. Jej górny limit zależy od wyliczeń GUS na temat wysokości przeciętnego wynagrodzenia.