Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dodatkowa opłata dla wielu właścicieli aut. Nowa stawka już od 1 stycznia
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 24.11.2023 22:43

Dodatkowa opłata dla wielu właścicieli aut. Nowa stawka już od 1 stycznia

auto-kierowca-droga
Biznesinfo

W 2021 roku radio gromadziło dziennie 20 mln słuchaczy. Wiele osób wybiera właśnie ten środek masowego przekazu podczas jazdy samochodem. Tymczasem przyjemność kosztuje, bo za posiadanie radioodbiornika, również tego zamontowanego w aucie, niektórzy muszą zapłacić abonament. Jaka stawka zacznie obowiązywać od 1 stycznia?

Abonament RTV. Niektórzy właściciele aut też muszą płacić

Choć abonament radiowo-telewizyjny jest najpopularniejszym modelem finansowania mediów publicznych w Europie, to obowiązek jego płacenia często staje się tematem burzliwych internetowych dyskusji. Nie wszyscy posiadacze samochodów z radioodbiornikami są świadomi, że również muszą uiścić opłaty z tego tytułu.

Ważny komunikat ZUS. Czas na dostarczenie tych dokumentów mija 1 stycznia “Paragony grozy” na świątecznym jarmarku. Prezydent miasta radzi zrobić sobie kanapki

Oto stawka abonamentu RTV na 2024 rok dla posiadaczy radioodbiorników

Na szczęście w przyszłym roku stawki pozostaną na tegorocznym poziomie. Miesiąc słuchania radia to wydatek w wys. 8,70 zł. Jeśli zdecydujemy się zapłacić za cały rok z góry, w terminie do 25 stycznia, to otrzymamy 10-procentową zniżkę. W takim scenariuszu roczne korzystanie z radioodbiornika będzie oznaczało -94 zł na koncie. Natomiast, jeśli abonent będzie każdego miesiąca uiszczał osobną opłatę, to całościowy wydatek za 12 miesięcy wyniesie 104,40 zł.

Kto musi, a kto nie musi płacić za radio w samochodzie?

Z opłaty tej zwolnieni są kierowcy leasingujący lub wynajmujący auta. Za radio w samochodzie nie zapłacą też ci, którzy wcześniej uregulują opłaty za sprzęt RTV posiadany w domu. Natomiast w przypadku aut zarejestrowanych na firmy nie ma co liczyć na żadne ulgi. Przypomnijmy, że w zeszłym roku serwis dostawczakiem.pl informował, że pracownicy Poczty Polskiej kontrolowali auta wyposażone w radioodbiorniki. Mieli oni fotografować te pojazdy, co do których przypuszczali, że są zarejestrowane na firmę. Bohater opisanej w mediach historii, pan Adam, otrzymał później ​​pismo z Wydziału Abonamentu RTV Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej z informacją o wszczęciu postępowania administracyjnego dot. abonamentu RTV.

Z obowiązku uiszczania opłat za odbiornik telewizyjny lub radiofoniczny zwolnione są m.in. osoby w wieku 75+, osoby bezrobotne, zaliczone do I grupy inwalidzkiej, posiadające prawo do zasiłku przedemerytalnego; które ukończyły 60. rok życia, a ich miesięczna emerytura nie przekracza kwoty 3173,08 zł brutto.