BiznesINFO.pl Finanse Czym jest użytkowanie wieczyste?
pixabay.com

Czym jest użytkowanie wieczyste?

22 marca 2022
Autor tekstu: Iga Marciniszyn

Na czym polega użytkowanie wieczyste?

Jest to oddanie do użytku nieruchomości gruntowej należącej do państwa, gminy, powiatu lub samorządu osobie fizycznej lub prawnej na czas określony, który wynosić może maksimum 99 lat, ale minimalnie lat 40. W praktyce oznacza to prawo do użytkowania gruntu na określony czas z wyłączeniem innych osób, z możliwością sprzedaży prawa do użytkowania wieczystego, zapisania w testamencie bądź obciążenia. Ponadto użytkownik, mimo tego, że nie jest właścicielem gruntu, posiada prawo własności do wszelkich budynków wzniesionych przez niego na tym terenie oraz pierwszeństwo do wykupu tegoż gruntu. W umowie regulującej użytkowanie wieczyste określa się sposób zagospodarowania nieruchomości gruntowej, co ma znaczenie ze względu na opłaty, które wiążą się z użytkowaniem wieczystym.

Użytkowanie wieczyste a cudzoziemcy

Zgodnie z Ustawą o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców mogą oni również wejść w użytkowanie wieczyste za zgodą Ministra do Spraw Wewnętrznych.

Obowiązujące opłaty

Niestety, z użytkowaniem wieczystym wiążą się też dwa rodzaje opłat. Pierwszy – to opłata jednorazowa w wysokości 15-20% od wartości nieruchomości, uiszczana przed zawarciem umowy. Druga – to opłata roczna w wysokości od 0,3-3% od wartości nieruchomości w zależności od tego, w jakim celu dany grunt jest wykorzystywany (np. działalność turystyczna, sportowa, rolna) Co ważne, wysokość corocznej opłaty może ulegać zmianie co trzy lata – powiększać się lub zmniejszać w zależności od zmiany wartości gruntu względem stanu, w którym została ustalona poprzednia opłata. Opłata coroczna musi być regulowana przez cały okres trwania umowy, za każdy rok z góry do dnia 31 marca.

Czy użytkowanie wieczyste jest ograniczone w czasie?

W przeciwieństwie do prawa własności użytkowanie wieczyste jest ograniczone w czasie. Obowiązuje przez 99 lat, jeśli jednak nie istnieje konieczność oddania gruntu na tak długi czas, można go skrócić, lecz nie mniej niż do 40 lat. Ponadto wieczysty użytkownik w okresie do 5 lat przez upływem końca umownej daty użytkowania może złożyć wniosek o wydłużenie okresu użytkowania wieczystego. Co ważne, taki wniosek może zostać odrzucony tylko przez wzgląd na ważny interes społeczny.

Obserwuj nas w
autor
Iga Marciniszyn

Iga Marciniszyn

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie