BiznesINFO.pl
Czy księża powinni płacić podatki?

Biznes Info

Czy księża powinni płacić podatki? Polacy mają jedno, wspólne stanowisko

27 Maja 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Czy księża powinni płacić podatki? Jak pokazuje badanie panelu Ariadna dla serwisu o2.pl zdecydowana większość Polaków nie ma wątpliwości, że tak. Zaskakiwać może fakt, że wielu z nich deklaruje się jako wyborcy prezydenta Andrzeja Dudy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ilu Polaków sądzi, że księża płacą w Polsce podatki

  • Ilu Polaków uważa, że duchowni powinni płacić podatki

  • Ilu zwolenników opodatkowania księży to wyborcy Andrzeja Dudy

Czy księża powinni płacić podatki?

Z ujawnionych na początku zeszłego roku badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego wynika, że aż 92 proc. Polaków deklaruje przynależność do Kościoła katolickiego, a w niedzielnej mszy świętej uczestniczy niemal 40 proc. osób z tej grupy. Jak się jednak okazuje, tylko nieliczni opowiadają się za przywilejami dla Kościoła, w tym m.in. zwolnienia z podatków. 

Dowodzi tego niedawne badanie panelu Ariadna dla serwisu o2.pl. Uczestników badania (wzięło w nim udział ponad 1000 respondentów) zapytano, czy według ich wiedzy księża w Polsce płacą podatki. Niemal 60 proc. ankietowanych udzieliło odpowiedzi “nie”, zaś blisko co czwarty odpowiedział twierdząco. 

Na pytanie, czy księża powinni być zwolnieni z płacenia podatków, zdecydowana większość badanych, bo aż 78 proc. odpowiedziała “nie”, z czego odpowiedzi “zdecydowanie nie” udzieliło 60 proc. badanych, zaś pozostałe 18 proc. “raczej nie”. 

Tylko 12 proc. ankietowanych jest zdania, że duchowni powinni być zwolnieni z płacenia podatków (po 6 proc. odpowiedziało “tak” i “raczej tak”). Co 10. uczestnik badania nie ma tej sprawie zdania. 

Co ciekawe aż 69 proc. z tych, którzy uważają, że księża powinni płacić podatki deklarują się jako wyborcy (bliskiego kościołowi) prezydenta Andrzeja Dudy (21 proc. jest przeciwnego zdania). 

W gronie ankietowanych, którzy w ubiegłorocznych wyborach prezydenckich poparli Rafała Trzaskowskiego, niemal 90 proc. chce, by księża płacili podatki (tylko 7 proc. uważa inaczej). 

Księża w Polsce jak przypomina portal o2.pl muszą płacić podatki, ale wybierają kwotę ryczałtu, zaś kwotę kwartalnego podatku dla tej grupy ustala Urząd Skarbowy. Stawki różnią się tu w zależności od wielkości parafii. 

W badaniu wzięło udział 1055 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

pixabay, 12019

Wakacje w Polsce tylko dla bogatych. Bałtyk droższy nawet od Hiszpanii

CZYTAJ DALEJ

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >