Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Chcieli dostać dodatek świąteczny i podwyżkę inflacyjną. Telewizja Polska odmówiła swoim pracownikom
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 24.12.2022 08:40

Chcieli dostać dodatek świąteczny i podwyżkę inflacyjną. Telewizja Polska odmówiła swoim pracownikom

TVP logo-telewizja polska-iberion
Biznesinfo

W okresie wrzesień — listopad związki zawodowe działające w TVP postulowały, by wszyscy pracownicy Telewizji Polskiej otrzymali dodatek w wys. 1 tys. zł z okazji świąt Bożego Narodzenia, a także podwyżkę inflacyjną, waloryzowaną co 3 miesiące. Kierownictwo TVP odmówiło pracownikom, tłumacząc, że postulaty przekraczają ich możliwości finansowe.

Nie będzie podwyżki inflacyjnej i świątecznego dodatku

Związek Zawodowy Pracowników Twórczych i Technicznych TVP S.A. WIZJA oraz Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Radia i Telewizji poinformowali, że kierownictwo TVP nie zgodziło się zrealizować ich ostatnich postulatów. Chodzi o przyznanie dodatku świątecznego w wys. 1 tys. zł oraz podwyżek inflacyjnych. Miałyby być one wypłacane co kwartał i waloryzowane w zależności od wskaźnika inflacyjnego publikowanego przez GUS.

zwiazek-zawodowy-pracownikow-tworczych-i-technicznych-tvp-wizja-pismo

Wnioskując o inflacyjne podwyżki, związkowcy podkreślali, że wprowadzenie takiego rozwiązania pozytywnie wpływa na wizerunek pracodawcy.

Dlatego też pracodawca nie powinien biernie przyglądać się galopującej inflacji, gdyż może to, wręcz odwrotnie, negatywnie działać na nastroje pracowników, a co za tym idzie wykonywanej przez nich pracy — argumentowali wnioskujący w piśmie przesłanym kierownictwu Spółki 22 listopada br.

Z kolei kwestię dodatku świątecznego podnoszono dwukrotnie — we wrześniu i w listopadzie. Związkowcy tłumaczyli, że przy obecnej inflacji 1 tys. zł więcej umożliwi każdemu pracownikowi zrealizowanie świątecznych potrzeb.

Nagroda finansowa już była

Na stronie wirtualnemedia.pl czytamy, że w listopadzie Telewizja Polska przyznała każdemu pracownikowi jednorazową nagrodę z okazji 7–lecia istnienia Spółki. Wysokość nagrody była uwarunkowana stażem pracy i wyniosła od 500 zł do 2 tys. zł.

Przypomnijmy, że na przełomie 2020 i 2021 roku związkowcy również postulowali podwyższenie płac. Kierownictwo TVP zgodziło się wówczas częściowo spełnić ich prośby. Wyższe wynagrodzenie otrzymali pracownicy z najniższą pensją, zatrudnieni w czasowo-premiowym systemie płac z premią motywacyjną.

Pod koniec 2021 roku w TVP zatrudnionych było 2889 osób.