BiznesINFO.pl > Twój portfel > Drogi powrót z wakacji. Ceny paliw nikogo nie będą rozpieszczać
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 22.03.2022 08:48

Drogi powrót z wakacji. Ceny paliw nikogo nie będą rozpieszczać

Ceny paliw znowu w górę. Eksperci przewidują ciężką końcówkę wakacji.
https://pixabay.com/JirkaF

Ceny paliw uderzą w kierowców

Ceny paliw mogą uderzyć w kierowców. Niestety, ale ceny paliw w Polsce mogą różnić się także w zależności od regionu, w którym kierowca chce zatankować. Co więcej, według danych podanych przez Wirtualną Polskę, ceny paliw wzrosły średnio o 50 gr. od marca br., a koszt tankowania jest także uzależniony od tego, co kierowcy leją do baku swojego pojazdu. 

Ceny paliw na stacjach benzynowych zależą także od innych czynników. Jak wynika z najnowszego raportu BM Reflex, hurtowe ceny paliw w najbliższym tygodniu mogą spaść, natomiast poszybują w górę te na stacjach benzynowych. Eksperci wskazują także na podwyżki na stacjach wielkich koncernów. W przypadku stacji niezależnych, ceny paliw raczej nie wzrosną.

Ceny paliw w górę na stacjach benzynowych

Ceny paliw wzrosły ze względu na obawy związane z huraganem Laura. "Ostatni tydzień sierpnia spowodował chwilowy wzrost cen październikowej serii kontraktów na ropę naftową Brent powyżej 46 USD/bbl, z powodu oczekiwanego zagrożenia dla amerykańskiej infrastruktury naftowej ze strony huraganów." - napisało BM Reflex w komentarzu rynkowym.

Ceny paliw zależą także od popytu, zmiany zapasów czy produkcji ropy naftowej. W związku z huraganem wiele rafinerii zdecydowało się zawiesić proces wydobycia. Niestety, ale na ceny paliw ma wpływ także popyt. Obecnie, na rynku amerykańskim jest on niższy o 11 proc. niż w w poprzednim roku. "Tymczasem zgodnie z danymi EIA w tygodniu kończącym się 21 sierpnia amerykańska konsumpcja paliw wzrosła w skali tygodnia 2,5 mln bbl/d do 19,6 mln bbl/d i jest to najlepszy tygodniowy odczyt konsumpcji od połowy marca." - podało BM Reflex.

<