BiznesINFO.pl
PHOTO: P.GAJEK/SE/EAST NEWS KATOWICE RACHUNKI OPLATY RACHUNEK OPLATA WPLATA KSIAZECZKA OPLAT CZYNSZ TELEFON GAZ PRAD MIESZKANIE BLANKIET PRZELEW ZLECENIE STALE KALKULATOR LICZENIE WPLATA WODA 12.03.2001

PIOTR GAJEK/East News

Ceny ogrzewania pójdą w górę. Ministerstwo już przygotowało rozporządzenie

9 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Udostępnij:

Ceny ogrzewania pójdą w górę. Ministerstwo Klimatu opublikowało projekt rozporządzenia, z którego wynika, że resort chce zezwolić firmom ciepłowniczym uwzględniać w taryfach "lawinowo rosnące" koszty CO2. Ile będziemy płacić?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego ceny ogrzewania wzrosną

  • Na czym polega nowe rozporządzenie Ministerstwa Klimatu

  • Jak można byłoby uniknąć podwyżek

Ogrzewanie pójdzie w górę

Za ogrzewanie będziemy musieli płacić więcej. Sprawa jest właściwie przesądzona, ponieważ polskie elektrownie węglowe tracą rentowność w związku ze wzrostem cen uprawnień do emisji CO2. Jak to wygląda w praktyce?

Od 2020 ceny wzrosły od 25 do 41 euro za tonę emisji CO2. Zdaniem Business Insidera powodem tego jest dopuszczenie funduszy inwestycyjnych do spekulacji na rynku uprawnień przez Komisję Europejską oraz właściwie wyzerowanie liczby przydzielanych darmowych praw.

Oznacza to też, że wzrostu kosztów ogrzewania nie uniknie zupełnie nikt. Bardzo prawdopodobne, że Polska Grupa Energetyczna będzie musiała płacić aż 11, zamiast 5,5 mld zł. Dzięki nowemu rozporządzeniu, koszty te będą mogły być przeniesione na klienta końcowego, czyli przeciętnego Kowalskiego.

Podwyżek za ogrzewanie można byłoby uniknąć

Podwyżki cen ogrzewania nie musiałyby być tak drastyczne. Oczywiście, firmy nie mogłyby być stratne w związku ze wzrostem emisji cen CO2, jednak i na ten problem można znaleźć łatwe rozwiązanie. Warto wiedzieć, że środki z praw do emisji CO2 trafiają do polskiego budżetu, dlatego najprostszym rozwiązaniem byłoby obniżenie akcyzy na prąd oraz VAT na prąd i ogrzewanie. Wówczas gospodarstwa domowe nie musiałyby płacić za ogrzewanie więcej, a państwo wraz ze spółkami ciepłowniczymi wyszłyby na zero.

Na tę chwilę nie wiadomo, czy Ministerstwo Finansów bierze pod uwagę takie rozwiązanie. Wiadomo jedynie, że nowe rozporządzenie przygotowane przez Ministerstwo Klimatu wejdzie w życie już niedługo - 15 kwietnia 2021 r.

Tagi:

Ceny

Wiktoria PękalakAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >