Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Ceny wreszcie spadną? GIS podaje nowe dane na temat inflacji
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 03.09.2020 02:00

Ceny wreszcie spadną? GIS podaje nowe dane na temat inflacji

Ceny w górę czy w dół?
Obraz TomaszSupel z Pixabay

Ceny w sierpniu w porównaniu do lipca zaczęły powoli spadać, jednak nadal musimy zapłacić dużo więcej niż przed rokiem. GUS opublikował nowe dane i podsumował sierpień. Jak wyglądają statystyki i czy faktycznie odczuwamy spadek cen?

Ceny w dół. O nieodczuwalny promil

Jak wynika z opublikowanego raportu, ceny w Polsce spadły w porównaniu do lipca o... 0,1 proc. Niewielki spadek w stosunku miesiąc do miesiąca jest dobrym sygnałem, pamiętać jednak trzeba, że w szerszym spojrzeniu, rok do roku, kolorowo nie jest. Patrząc na sierpień 2020 i zestawiając go z sierpniem 2019 okaże się, że ceny poszybowały w górę o 2,9 proc. Prognostycy wskazują, że powoli możemy zaczynać liczyć na spadek cen w sklepach, jednak do osiągnięcia zeszłorocznego poziomu jeszcze daleka droga. Co zdrożało, a za co zapłacimy mniej?

Największy powód do radości mają kierowcy. Sytuacja na światowych rynkach paliwowych sprawiła, że kwota, którą musimy pozostawić na stacji benzynowej jest o 12,3 proc. niższa niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Ceny paliw powoli jednak zaczynają zyskiwać dynamikę i pomimo zniżki w stosunku rdr, porównując sierpień z lipcem odnotować można wzrost o 3,3 proc. Co jeszcze tanieje? Z danych GUS-u wynika, że mniej niż w lipcu zapłacimy za żywność i napoje bezalkoholowe, o 1,1 proc, jednak dalej więcej niż w sierpniu 2019, o 3 proc.

Wszystko wskazuje na to, że galopująca do tej pory inflacja będzie powoli hamowała. Analitycy z Santander Banku komentują dla Radia ZET, że rok 2020 powinien zakończyć się z inflacją na poziomie 2,5 proc. 

<

Tagi: Inflacja GUS