BiznesINFO.pl
Ceny w górę czy w dół?

Obraz TomaszSupel z Pixabay

Ceny wreszcie spadną? GIS podaje nowe dane na temat inflacji

3 Września 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Ceny spadają? A może wprost przeciwnie, po raz kolejny musimy zapłacić więcej? Główny Urząd Statystyczny podsumował właśnie sierpień. Dane o cenach w Polsce nie pozostawiają złudzeń.

Ceny w sierpniu w porównaniu do lipca zaczęły powoli spadać, jednak nadal musimy zapłacić dużo więcej niż przed rokiem. GUS opublikował nowe dane i podsumował sierpień. Jak wyglądają statystyki i czy faktycznie odczuwamy spadek cen?

Ceny w dół. O nieodczuwalny promil

Jak wynika z opublikowanego raportu, ceny w Polsce spadły w porównaniu do lipca o... 0,1 proc. Niewielki spadek w stosunku miesiąc do miesiąca jest dobrym sygnałem, pamiętać jednak trzeba, że w szerszym spojrzeniu, rok do roku, kolorowo nie jest. Patrząc na sierpień 2020 i zestawiając go z sierpniem 2019 okaże się, że ceny poszybowały w górę o 2,9 proc. Prognostycy wskazują, że powoli możemy zaczynać liczyć na spadek cen w sklepach, jednak do osiągnięcia zeszłorocznego poziomu jeszcze daleka droga. Co zdrożało, a za co zapłacimy mniej?

Największy powód do radości mają kierowcy. Sytuacja na światowych rynkach paliwowych sprawiła, że kwota, którą musimy pozostawić na stacji benzynowej jest o 12,3 proc. niższa niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Ceny paliw powoli jednak zaczynają zyskiwać dynamikę i pomimo zniżki w stosunku rdr, porównując sierpień z lipcem odnotować można wzrost o 3,3 proc. Co jeszcze tanieje? Z danych GUS-u wynika, że mniej niż w lipcu zapłacimy za żywność i napoje bezalkoholowe, o 1,1 proc, jednak dalej więcej niż w sierpniu 2019, o 3 proc.

Wszystko wskazuje na to, że galopująca do tej pory inflacja będzie powoli hamowała. Analitycy z Santander Banku komentują dla Radia ZET, że rok 2020 powinien zakończyć się z inflacją na poziomie 2,5 proc. 

<

Tagi:

inflacjaGUSceny w polsceCeny

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >