BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Arabia Saudyjska ostrzega przed gigantycznym wzrostem cen ropy

30 Września 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

W wywiadzie dla stacji CBS saudyjski następca tronu Mohammad ibn Salman ostrzegł, że ceny ropy mogą niedługo osiągnąć “niewyobrażalnie wysoki poziom", jeśli świat “nie powstrzyma Iranu".

Cena ropy po ataku

14 września doszło do ataku na dwie największe saudyjskie rafinerie, które należą do koncerny Aramco. Odpowiedzialność za atak wziął rebeliancki ruch Huti z Jemenu, jednak Stany Zjednoczone i Arabia Saudyjska oskarżają o jego zorganizowanie Iran. Sytuacja wpłynęła na rynek ropy. Atak doprowadził do zmniejszenia o połowę całego wydobycia ropy naftowej w Arabii Saudyjskiej, a na dodatek przyczynił się do wzrostu napięć w regionie.

Cena ropy będzie “niewyobrażalna”

Saudyjski następca tronu Mohammad ibn Salman powiedział w wywiadzie dla stacji CBS, że ceny ropy mogą zwiększyć się do „niewyobrażalnie wysokich poziomów”, jeśli świat "nie powstrzyma Iranu". Podkreślił jednocześnie potrzebę politycznego rozwiązania konfliktu.

“Jeśli społeczność międzynarodowa nie podejmie zdecydowanych działań w celu powstrzymania Iranu, będziemy świadkami kolejnych eskalacji, które zagrożą światowym interesom" - oznajmił saudyjski następca tronu.

Mohammad ibn Salman uważa, że wojna między Arabią Saudyjską i Iranem doprowadzi do upadku światowej gospodarki. Jednocześnie następca tronu zaznaczył, że ostatnie ataki na rafinerie zostały zorganizowane przez Iran.

Książę jest zdania, że prezydent USA Donald Trump powinien spotkać się z prezydentem Iranu Hasanem Rowhanim, aby ustalić warunki nowego traktatu w sprawie programu nuklearnego Teheranu i podziału wpływów na Bliskim Wschodzie.

Wywiad z Mohammadem ibn Salmanem został wyemitowany niedługo przed pierwszą rocznicą zabójstwa dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego w konsulacie Arabii Saudyjskiej w Stambule. CIA i część państw zachodnich jest zdania, że morderstwo zostało zlecone przez saudyjskiego księcia. Od czasu zabicia dziennikarza gazety “Washington Post” książę nie pojawił się w Stanach Zjednoczonych ani w Europie.

Jak informuje PAP, we wtorek 1 października w amerykańskiej telewizji PBS 1 zostanie wyemitowany premierowo film dokumentalny “The Crown Prince of Saudi Arabia”. Książę odpowiada w produkcji na pytanie, czy stoi za morderstwem dziennikarza i czy zlecił to zabójstwo. Następca tronu odpowiedział przecząco na to pytanie, jednak wziął na siebie odpowiedzialność za morderstwo, ponieważ - jak zaznaczył - “zdarzyło się na moich oczach”, a także “zostało popełnione przez osoby pracujące dla saudyjskiego rządu”.

Tagi:

ropa naftowaropaceny ropy

Stanisław WęgrowskiAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

sejm

Polska i Świat

Debata o wydłużeniu kadencji samorządów. Tylko PiS głosuje za projektem

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Pilna sesja Rady Bezpieczeństwa ONZ dotycząca Nord Stream. Na życzenie Rosji

Czytaj więcej >
Rondo. Czy przed skrzyżowaniem należy włączać lewy kierunek?

Polska i Świat

Wielu kierowców jeszcze nie wie o zmianie przepisów. Na skrzyżowaniu mogą zgarnąć 1000 zł mandatu

Czytaj więcej >
Wielkopolskie: Nie żyje 60-latek, który wypadł z drezyny. W akcji straż, pogotowie, policja i służby kolejowe

Polska i Świat

Wybuch w zakładzie PKN Orlen. Są zabici

Czytaj więcej >
Fajerwerki w Warszawie

Polska i Świat

Największe polskie miasta odwołują imprezy sylwestrowe. Chcą zaoszczędzić

Czytaj więcej >
Ceny węgla rosną

Polska i Świat

Dłuższy termin wymiany pieców w województwie małopolskim. Do końca kwietnia 2024 roku

Czytaj więcej >