Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Bundestag w cieniu skandalu. Poseł obozu władzy podejrzany o korupcję
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 27.02.2021 01:00

Bundestag w cieniu skandalu. Poseł obozu władzy podejrzany o korupcję

Skandal w Bundestagu. Chodzi o korupcję
© Jorge Royan / http://www.royan.com.ar

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W jaki sposób wiceprzewodniczący klubu poselskiego miał zyskać na epidemii koronawirusa

  • Jaką decyzję podjął Bundestag

  • Jaka suma miała zostać przekazana posłowi

Bundestag zadecydował o uchyleniu immunitetu

Śledczy skontrolowali 13 nieruchomości w Niemczech i Liechtensteinie powiązanych z parlamentarzystą obozu rządzącego, w związku z zarzutami popełnienia korupcji, poinformowała agencja Reutera.

Georg Nüsslein został oskarżony o uzyskanie korzyści finansowych w związku z epidemią koronawirusa - miał odebrać łapówkę od producenta maseczek medycznych. W związku z tym Bundestag podjął jednogłośną decyzję o uchyleniu immunitetu politykowi.

„W sprawie Nüsslein sądownictwo musi teraz wykonać swoje zadanie” - napisał na Twitterze członek komisji immunitetu Bundestagu, Marco Buschmann.

Georg Nüsslein miał lobbować rząd, by ten zawarł w ubiegłym roku umowę z dostawcą masek medycznych. Według doniesień medialnych polityk miał w ten sposób zyskać 660 tys. euro (niemal 3 mln zł).

Pozyskane środki Nüsslein miał przekazać firmie, którą zarządza. Jak podaje niemiecki nadawca RTL, firma miała nie deklarować podatków od uzyskanych przychodów.

„Jeśli istnieje choćby podejrzenie, że poseł do niemieckiego Bundestagu osobiście skorzystał na kryzysie koronawirusa, to jest to bardzo poważny, poważny zarzut, który należy wszechstronnie wyjaśnić” - napisała na Twitterze socjaldemokratka Katja Mast.

Uznany polityk

Nüsslein jest ekspertem CSU ds. zdrowia, jednak zajmował się również ochroną klimatu. W Bundestagu zasiadał od 2002 roku, reprezentując okręg wyborczy Neu-Ulm.

Od 2014 roku pełni funkcję zastępcy przewodniczącego klubu parlamentarnego CDU/CSU. Za swoje zasługi został uhonorowany Federalnym Krzyżem Zasługi.

Tagi: Niemcy