BiznesINFO.pl > Finanse > Bardzo duża podwyżka składek ZUS dla przedsiębiorców
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 17.11.2022 18:03

Bardzo duża podwyżka składek ZUS dla przedsiębiorców

ZUS-pieniadze
domena publiczna

Wiele osób z małym budżetem, myśląc o założeniu firmy, musi się liczyć z obowiązkową comiesięczną opłatą na ZUS. Nie jest ona niska. Mamy złą wiadomość. Od przyszłego roku będzie ona znacznie wyższa.

Już od 2023 roku przedsiębiorcy każdego miesiąca będą musieli przelewać dla ZUS nawet w okolicach 2000 zł.

Przedsiębiorcy zmuszeni są płacić składki ZUS niezależnie do tego czy ich firmy generują zysk czy nie. Z tego powodu, wielu potencjalnych przedsiębiorców nie zakłada firm, gdyż nie stać ich na takie wydatki i ryzyko.

Kwoty te nie są problemem dla dużych i średniej wielkości firm, które zarabiają dziesiątki, setki tysięcy, czy miliony złotych miesięcznie.

Podwyżka będzie jednak odczuwalna i dotkliwa dla ogromnej liczby mikro przedsiębiorców. W wieli przypadkach sama opłata na ZUS stanowi dużą część ich zysków.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców apeluje

- Sektor został poddany ogromnej próbie przez covidowy lockdown. Teraz boryka się on z kolejnym zagrożeniem. Trzeba bardzo mocno dbać o małych przedsiębiorców, którzy wytwarzają ok. 50% PKB. Nie można im stwarzać dodatkowych obciążeń, jak ryczałtowy ZUS – uważa rzecznik małych i średnich przedsiębiorców - Adam Abramowicz.

Składka jest wysoka i ciągle rośnie. Tę składkę trzeba zapłacić niezależnie od tego, czy się zarobiło, czy nie. Nie stać na to przedsiębiorców. Nasz system jest oderwany od standardów europejskich” – przekonywał Abramowicz.

Jego zdaniem w Polsce prawo do prowadzenia własnej firmy ma tylko bogaty, tylko wtedy można realizować swoje pomysły.