PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa N/Z Pobieranie gotowki z bankomatu
East News, Zofia i Marek Bazak
Autor Kamila Jeziorska - 26 Października 2020

Wpływ pandemii na bankomaty jest ogromny. Wypłaty gotówki rekordowo niskie

Bankomat od zawsze stanowił świetny sposób na wypłatę gotówki, jednakże pandemia zbiera żniwo także w tej kwestii. Dane pokazują, że wypłaty gotówki z bankomatów są rekordowo niskie. Na co w takim razie stawiają, jeśli już nie na gotówkę?

Bankomat staje się reliktem przeszłości

Bankomat od zawsze stanowił dla klientów szansę na szybką wypłatą gotówki, jednakże wraz z postępującą cyfryzacją, a przy okazji pandemią koronawirusa, urządzenia te odchodzą do przeszłości. Czy jest to szansa na zakorzenienie się nowego trendu w społeczeństwie?

Z zestawienia opublikowanego przez Narodowy Bank Polski, na które powołuje się serwis bankier.pl wynika, że w II kwartale tego roku Polacy wykonali za pomocą bankomatów jedynie 112 mln operacji. W analogicznym okresie zeszłego roku było to 163 mln operacji.

Co za gest, kapitalne ułatwienie dla klientów. Jeden z największych banków w Polsce imponuje rozmachemCo za gest, kapitalne ułatwienie dla klientów. Jeden z największych banków w Polsce imponuje rozmachemCzytaj dalej

- Po raz pierwszy w historii więcej wydaliśmy kartami za pomocą transakcji bezgotówkowych, niż wypłaciliśmy gotówki, mówi Bankierowi Jarosław Sadowski, analityk firmy Expander. Zdaniem eksperta to jest przełomowy moment, ale czy trwały trend?

Jak się okazuje, efekt małej ilości operacji w bankomatach to wina lockodownu i pandemii koronawirusa. Zdaniem ekspertów na odejście od usług bankomatowych złożyło się przede wszystkim zamknięcie galerii handlowych, salonów fryzjerskich i wszechobecne zamrożenie życia społecznego.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Kiedy 14. emerytura? Znany jest już termin i propozycje kwot, jednak niektórzy emeryci zostaną z niczym
2. TVN dotarł do najnowszych wieści ws. wyroku dotyczącego aborcji. Wiadomo, co będzie dalej
3. Nie dostaniesz się do lekarza na NFZ? Jest pomysł, żebyś miał zrefundowaną wizytę w prywatnym gabinecie

Przy spadku i darowiźnie zachowasz w portfelu znacznie więcej pieniędzy. W życie wchodzą nowe przepisyPrzy spadku i darowiźnie zachowasz w portfelu znacznie więcej pieniędzy. W życie wchodzą nowe przepisyCzytaj dalej

Bankomaty stoją, ale Polacy nie chcą wypłacać z nich gotówki

Przedstawiciel Euronetu zauważa, że na odejście od bankomatów wpłynęła także niska odwiedzalność galerii handlowych, bowiem to właśnie tam zlokalizowana jest duża część urządzeń. Co więcej, spadek wypłat mógł wpłynąć na jeszcze jeden czynnik.

Bankomaty przez brak rentowności były masowo likwidowane. Przedstawiciel PKO BP prognozuje, że obrót gotówkowy charakteryzuje się przede wszystkim sezonowością, dlatego należy spodziewać się różnic w wypłatach bankomatowych w II i III kwartale tego roku. Jednakże jeden efekt jest zaskakujący.

Możesz dorobić do swojej emerytury lub renty. Ważne informacje dla emerytówMożesz dorobić do swojej emerytury lub renty. Ważne informacje dla emerytówCzytaj dalej

- Cały strumień gotówkowy obsługiwany dotychczas przez kasy oddziałów bankowych migruje do urządzeń samoobsługowych tj. bankomatów i recyklerów gotówki umożliwiających wpłaty i wypłaty gotówki, mówią w rozmowie z bankier.pl IT Card. Oznacza to, że de facto bankomatów używamy mniej, jednakże rośnie wartość tamtejszych wypłat.

Specjaliści jednogłośnie spekulują, że bankomaty nie staną się całkowitym reliktem przeszłości, a spadek transakcji wykonanych z ich pomocą to efekt pandemii. Wszyscy zgodnie podsumowują, że po zakończeniu pandemii bankomaty znowu wrócą do łask.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Narodowcy skrzykują się by wyjść na ulice. Prezes potwierdził, marsz 11 listopada się odbędzie
  2. Pilny apel ZUS do wszystkich pacjentów, miało być inaczej. Wielu rwie włosy z głowy
  3. WHO z ważnym oświadczeniem. Dotyczy szczepionki
  4. Polskie prawo surowsze od tego w Iranie czy Arabii Saudyjskiej. Państwa wyznaniowe bardziej liberalne ws. aborcji
  5. Lidl wprowadza nietypowe udogodnienia. W sklepach skorzystać można teraz z nowych rozwiązań
  6. Pilne wiadomości obiegły media. Najważniejsza osoba w świecie piłki nożnej chora na COVID-19
  7. Wreszcie, dotarliśmy do najłatwiejszego przepisu na wypiekanie pieczywa ze startych ogórków kiszonych

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News