BiznesINFO.pl
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa N/Z Pobieranie gotowki z bankomatu

East News, Zofia i Marek Bazak

Wpływ pandemii na bankomaty jest ogromny. Wypłaty gotówki rekordowo niskie

26 Października 2020

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Bankomat od zawsze stanowił świetny sposób na wypłatę gotówki, jednakże pandemia zbiera żniwo także w tej kwestii. Dane pokazują, że wypłaty gotówki z bankomatów są rekordowo niskie. Na co w takim razie stawiają, jeśli już nie na gotówkę?

Bankomat staje się reliktem przeszłości

Bankomat od zawsze stanowił dla klientów szansę na szybką wypłatą gotówki, jednakże wraz z postępującą cyfryzacją, a przy okazji pandemią koronawirusa, urządzenia te odchodzą do przeszłości. Czy jest to szansa na zakorzenienie się nowego trendu w społeczeństwie?

Z zestawienia opublikowanego przez Narodowy Bank Polski, na które powołuje się serwis bankier.pl wynika, że w II kwartale tego roku Polacy wykonali za pomocą bankomatów jedynie 112 mln operacji. W analogicznym okresie zeszłego roku było to 163 mln operacji.

-  Po raz pierwszy w historii więcej wydaliśmy kartami za pomocą transakcji bezgotówkowych, niż wypłaciliśmy gotówki, mówi Bankierowi Jarosław Sadowski, analityk firmy Expander. Zdaniem eksperta to jest przełomowy moment, ale czy trwały trend?

Jak się okazuje, efekt małej ilości operacji w bankomatach to wina lockodownu i pandemii koronawirusa. Zdaniem ekspertów na odejście od usług bankomatowych złożyło się przede wszystkim zamknięcie galerii handlowych, salonów fryzjerskich i wszechobecne zamrożenie życia społecznego. 

1. Kiedy 14. emerytura? Znany jest już termin i propozycje kwot, jednak niektórzy emeryci zostaną z niczym2. TVN dotarł do najnowszych wieści ws. wyroku dotyczącego aborcji. Wiadomo, co będzie dalej3. Nie dostaniesz się do lekarza na NFZ? Jest pomysł, żebyś miał zrefundowaną wizytę w prywatnym gabinecie 

Bankomaty stoją, ale Polacy nie chcą wypłacać z nich gotówki

Przedstawiciel Euronetu zauważa, że na odejście od bankomatów wpłynęła także niska odwiedzalność galerii handlowych, bowiem to właśnie tam zlokalizowana jest duża część urządzeń. Co więcej, spadek wypłat mógł wpłynąć na jeszcze jeden czynnik.

Bankomaty przez brak rentowności były masowo likwidowane. Przedstawiciel PKO BP prognozuje, że obrót gotówkowy charakteryzuje się przede wszystkim sezonowością, dlatego należy spodziewać się różnic w wypłatach bankomatowych w II i III kwartale tego roku. Jednakże jeden efekt jest zaskakujący.

- Cały strumień gotówkowy obsługiwany dotychczas przez kasy oddziałów bankowych migruje do urządzeń samoobsługowych tj. bankomatów i recyklerów gotówki umożliwiających wpłaty i wypłaty gotówki, mówią w rozmowie z bankier.pl IT Card. Oznacza to, że de facto bankomatów używamy mniej, jednakże rośnie wartość tamtejszych wypłat.

Specjaliści jednogłośnie spekulują, że bankomaty nie staną się całkowitym reliktem przeszłości, a spadek transakcji wykonanych z ich pomocą to efekt pandemii. Wszyscy zgodnie podsumowują, że po zakończeniu pandemii bankomaty znowu wrócą do łask.

Podobne artykuły

Ostatni dzwonek dla produkujących wyroby z akcyzą

Finanse

Do końca czerwca możesz zgłosić się do rejestru. Później nie wyprodukujesz produktów obłożonych akcyzą

Czytaj więcej >
Biznes Info

Finanse

Ulga podatkowa na 500 zł. Odebrać mogą tylko kierowcy

Czytaj więcej >

Finanse

Kreatywna księgowość – czym jest i co ma na celu

Czytaj więcej >

Finanse

Jakie są najczęstsze metody wyceny przedsiębiorstw?

Czytaj więcej >

Finanse

Działalność gospodarcza w mieszkaniu - jak rozliczyć koszty?

Czytaj więcej >

Finanse

Bony świąteczne - jak je dać pracownikom?

Czytaj więcej >