BiznesINFO.pl Finanse Arcyważny wyrok w sprawie kredytów frankowych. Porażka banków w TSUE
BiznesInfo

Arcyważny wyrok w sprawie kredytów frankowych. Porażka banków w TSUE

15 czerwca 2023
Autor tekstu: Olgierd Maletka

W czwartek, 15 czerwca, Trybunał Sprawiedliwości UE wydał dwa wyroki w sprawach, które konsumenci wytoczyli bankom. Chodzi o kredyty denominowane we frankach szwajcarskich.

TSUE po stronie frankowiczów

TSUE wydał przełomowe wyroki dla sektora bankowego i frankowiczów . Orzekł, że w sytuacji unieważnienia umowy kredytowej z powodu nadużyć, bank nie może domagać się od kredytobiorcy rekompensaty za korzystanie z kapitału na zakup nieruchomości. Oznacza to, że Trybunał stanął po stronie frankowiczów.

Money.pl podaje, że banki w Polsce udzieliły niemal 750 tys. kredytów we frankach szwajcarskich, a w polskich sądach toczy się 130 tys. spraw kredytobiorców przeciwko bankom .

Możliwość rekompensaty od banków

“Prawo Unii nie stoi na przeszkodzie temu, by w przypadku uznania umowy kredytu hipotecznego zawierającej nieuczciwe warunki za nieważną , konsumenci żądali od banku rekompensaty wykraczającej poza zwrot zapłaconych rat miesięcznych . Prawo to stoi natomiast na przeszkodzie temu , by banki dochodziły podobnych roszczeń względem konsumentów” - orzekł Trybunał.

Unia Europejska zmienia zasady. Będziesz mógł stracić prawo jazdy.

Niezgodne z prawem zachowanie

Trybunał podkreślił, że banki nie mogą czerpać korzyści gospodarczych ze swojego niezgodnego z prawem zachowania, a tym bardziej nie mają prawa do odszkodowania za niezgodności wywołane tym zachowaniem.

TSUE stwierdził również, że argument dotyczący stabilności rynków finansowych nie ma znaczenia w ramach wykładni regulacji unijnych, których celem jest ochrona konsumentów .

Zawieszenie spłaty rat kredytu

W drugiej sprawie Trybunał rozstrzygał, czy sądy krajowe mają prawo zarządzić środek tymczasowy w postaci zawieszenia spłaty rat kredytu w trakcie trwania procesu o ustalenie nieuczciwego charakteru warunków umowy.

W tym przypadku Trybunał również stanął po stronie frankowiczów. " Sąd może zarządzić środek tymczasowy w postaci zawieszenia spłaty rat kredytu w trakcie trwania sprawy o ustalenie nieuczciwego charakteru warunków umowy" - zaznaczył TSUE.

Trybunał wyjaśnił, że odmowa zawieszenia spłaty rat kredytu w ramach środków tymczasowych, może uczynić, przynajmniej w części, nieskutecznym ostateczne orzeczenie co do nieważności umowy.

Sprawa sądowa z powodu emotki w służbowym mailu. Jest to możliwe
Obserwuj nas w
autor
Olgierd Maletka

Olgierd Maletka

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie