BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Dominikanin ostro o obecnej sytuacji. O. Szustak: "Też nienawidzę tego Kościoła"
Konrad Karpiuk
Konrad Karpiuk 22.03.2022 08:42

Dominikanin ostro o obecnej sytuacji. O. Szustak: "Też nienawidzę tego Kościoła"

Adam Szustak o kościele katolickim
Facebook.com Adam Szustak

Ojciec Adam Szustak o ostatnich protestach

Ojciec Adam Szustak sam wielokrotnie zaznaczał, że zgodnie z naukami Kościoła Katolickiego, jest przeciwnikiem aborcji. Jednak w swoim vlogu zatytułowanym "Co myślę o wyroku Trybunału i sytuacji w Polsce?" sam przyznał, że nie jest to problem, który jest w stanie rozwiązać restrykcyjne ustawodawstwo. 

- Wprowadzenie ustawowego zakazu nic nie zmienia. To wszystko dzieje się w sercach ludzi [...] Tego się nigdy nie zrobi prawem. Tego się nigdy nie zrobi polityką. Tego się nigdy nie zrobi ugrupowaniami. Tego się nigdy nie zrobi sojuszem tronu z ołtarzem. Nigdy, nigdy, nigdy - mówił do swoich widzów o. Adam Szustak. 

Dominikanin poparł swoje podejście przykładem, jak można podejść do osoby myślącej o aborcji. O. Adam Szustak zachęcał katolików, którzy dowiedzą się o potencjalnej chorobie płodu znajomej, sąsiadki, czy bliskiej osoby do  zaoferowanie wsparcia i pomocy w wychowaniu chorego dziecka, podkreślając przy tym biblijną rolę "dobrego pasterza".

Ojciec Adam Szustak o atakach protestujących na kościół

Strajk kobiet zaowocował także atakami na kościoły, co wywołało szczególne oburzenie w środowiskach religijnych i konserwatywnych. Młodzież Wszechpolska zachęcała do obrony kościołów, tak jak i Jarosław Kaczyński, który odebrał protesty jako zamach na Polskość. Zakonnik zdaje się mieć w tej kwestii odmienne zdanie.

- Ja absolutnie rozumiem ból, kiedy się coś bezcześci dla nas świętego. Ale nie lękajcie się, kochani. Mam przekonanie, że w Panu Bogu zapłonął ogień. To jest to, co mówił Pan Jezus, że tak bardzo jest w nim ogień, on tak bardzo chce, żeby ten ogień zapłonął już na ziemi. Jaki ogień? Ogień, który wreszcie zniszczy Kościół. Uwaga - tak, powiedziałem to. Jestem przekonany, że płonie w Bogu ogień, żeby wypalić całe plugastwo Kościoła - mówił o. Adam Szustak.

W swoim vlogu o. Adam Szustak kilkukrotnie podkreślił, że sytuacja w polskim Kościele Katolickim zaszła zbyt daleko, szczególnie pod kątem jego relacji z władzą. Dominikanin przyznał, że ma wielką nadzieję, że obecne wydarzenia pozwolą wrócić Kościołowi w Polsce na właściwie ścieżki.

1. Od wtorku nowe przepisy. Na zwolnienie z podatku załapie się znacznie więcej Polaków2. Nieoficjalnie: Wiadomo, kiedy może nastąpić całkowity lockdown w Polsce. Padły konkretne informacje3. Seniorzy zostaną z niczym. Sejm zadecydował, że dodatkowe pieniądze na pandemię nie będą potrzebne

Ostre słowa Dominikanina "Ja też nienawidzę tego Kościoła".

Ojciec Adam Szustak zwrócił uwagę na to, że na tych protestach jest dużo młodych ludzi i wydobywa się z nich ogromna agresja. Przyznał oczywiście, że gdy widzi działania wymierzone w kościół, odczuwa ból, ale zdaje sobie sprawę, że obecnie część Kościoła odeszła od nauk Jezusa i próbuje budować autorytet na podstawie układów. Stwierdził, że "Bóg rękoma bezbożnych, chce oczyścić Kościół".

-  Ja też nienawidzę tego Kościoła. W sensie tego. Nie Kościoła w ogóle. Tego Kościoła, który stał się absolutnie jakąś - przepraszam za wyrażenie - ladacznicą polityczną. Tego Kościoła, który się tak wmieszał w politykę, który jakąś swoją siłę, swoje umocowanie, przyszłość, władzę, wynikające z dobrych chęci pragnienie, żeby ludzi nawracać, ufundował w rzeczywistościach tego świata. Tak, to musi runąć [...] Ci ludzie mają dość Kościoła, który przestał być ewangeliczny - skwitował zakonnik.