BiznesINFO.pl Twój portfel Przez 14 lat nie płacił abonamentu RTV, więc zajęli mu konto. Jednak znalazł sposób na uniknięcie kary
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Przez 14 lat nie płacił abonamentu RTV, więc zajęli mu konto. Jednak znalazł sposób na uniknięcie kary

22 września 2020
Autor tekstu: Wiktoria Pękalak

Kara za abonament RTV

Historię mężczyzny, któremu udało się uniknąć kary za niepłacenie abonamentu RTV opisała Gazeta Wyborcza.

Mężczyzna z Poznania otrzymał wezwanie do zapłaty za abonament RTV po 14 latach, w ciągu których suma zdążyła wzrosnąć do poważnej kwoty. Dłużnik nie miał jednak najmniejszych chęci, by opłatę uiszczać, dlatego sprawa trafiła do sądu administracyjnego.

- Pieniądze nam się należą, gdyż abonent zarejestrował telewizor i otrzymał książeczkę do wpłat. Ponadto mężczyzna został powiadomiony o nadaniu indywidualnego numeru abonenta - argumentowała Poczta Polska, jednak mężczyzna stwierdził, że od długiego czasu nie powinien płacić abonamentu RTV, ponieważ w 2004 roku wyrejestrował telewizor. Poczta chciała namacalnego dowodu wyrejestrowania - dokumentu, który potwierdzałby taki stan rzeczy.

Jak łatwo się domyśleć mężczyzna nie dysponował kwitkiem sprzed kilkunastu lat. Wezwanie Poczty bardzo go oburzyło, ale zachował zimną krew i zręcznie odwrócił temat:

- Skoro domagacie się ode mnie starych dokumentów, to sami pokażcie podobne. Mówicie, że nadaliście mi kilkanaście lat temu indywidualny numer abonenta. Proszę więc pokazać dowód wysłania do mnie zawiadomienia o nadaniu tego numeru. Bo skoro twierdzicie, że go nadaliście, to powinniście mnie o tym powiadomić - odpowiedział.

Nie musiał płacić abonamentu RTV

Odwrócenie stron zdecydowanie wyszło na korzyść mężczyzny. Łatwo się domyśleć, że Poczta Polska nie dysponowała takim numerem, dlatego sąd orzekł zgodnie z wolą osoby uznanej przez Pocztę za dłużnika.

Według sądu skarbówka nie miała prawa ściągnąć należności z konta mężczyzny. Wymiar sprawiedliwości nie był w stanie zrozumieć także dlaczego Poczta tak długo zwlekała ze ściąganiem zaległego abonamentu RTV.

- Orzeczenie sądu ma dyscyplinować Pocztę Polską, która w ogóle nie przejmowała się przedstawieniem dowodów na okoliczność tego, że ktoś jest abonentem. Sąd słusznie uznał, że skoro Poczta wymaga przechowywania dokumentów przez abonenta, to sama również musi dbać o swoje papiery - podsumował w rozmowie z GW Oskar Możdżyń, prawnik z portalu MaszPrawo.org.pl - Orzeczenie jest szansą dla wszystkich osób, wobec których Poczta od lat nie dopominała się o abonament RTV. Pamiętajmy jednak, że każdy wojewódzki sąd administracyjny może mieć inny ogląd opisywanej sprawy. Z tego powodu powinny zmienić się przepisy, które w ogóle nie przystają do obecnych realiów korzystania z mediów - dodał.

Problem ściągania abonamentu RTV przez Pocztę jest poważny. Sprawy dotyczą głównie starszych osób, które w jednej chwili dowiadują się, że muszą płacić ogromne sumy za media, z których, jak się okazuje, często wcale nie korzystają. Z tytułu egzekucji Poczta ściągnęła już 7 mln zł.

Obserwuj nas w
autor
Wiktoria Pękalak

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie