Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > 7440 zł rocznie od ZUS w ramach dodatku. Czekają na wniosek i dokumenty o rodzicach
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 26.03.2024 11:54

7440 zł rocznie od ZUS w ramach dodatku. Czekają na wniosek i dokumenty o rodzicach

pieniądze
Fot.: materiały własne redakcji

ZUS wypłaci ci 620 zł miesięcznie, ale warunki otrzymania tych pieniędzy są wyjątkowo konkretne. O dodatek ten można ubiegać się w dowolnym momencie. Potrzebne są jednak dokumenty dotyczące rodziców.

620 zł miesięcznie od ZUS

Pieniądze, jakie przelewać może ci ZUS, to co miesiąc aż 620 zł. Oznacza to, że część Polaków rocznie zyskać może dodatkowe 7440 zł w domowym budżecie.

Dodatek ten nie jest jednak przeznaczony dla wszystkich. Pieniądze mają pomóc osobom, które nie mogą cieszyć się opieką rodzicielską. ZUS wypłaci pieniądze bowiem tylko w przypadku udowodnienia prawa do pobierania dodatku dla sieroty zupełnej.

Listonosz zapuka do drzwi z pieniędzmi. Poczta Polska oficjalnie to potwierdziła

Warunki otrzymania dodatku dla sieroty zupełnej, wiek nie jest ważny

Dodatek dla sierot zupełnych znacząco wzrósł po marcowej waloryzacji. Od 1 marca 2024 r. zamiast 553,30 zł do uprawnionych osób trafia 620,36 zł. Jak otrzymać to świadczenie? Najważniejsze jest to, iż nie obowiązują terminy. Dokumenty powinny wpłynąć do ZUS w momencie pojawienia się okoliczności uprawniających do przyznania dodatku. Nie jest ważny wiek wnioskodawcy.

ZOBACZ: Zasiłek pogrzebowy znacząco wzrośnie. Polacy czekali na to kilkanaście lat

Przepisy mówią jasno: każda sierota zupełna może ubiegać się o przyznanie dodatku od ZUS. Co więcej, w przypadku, gdy para miała 5 dzieci, każde z nich otrzyma pieniądze w ramach świadczenia należnego sierotom zupełnym. Nie ma limitów osobowych na daną rodzinę ani zależnych od osób uprawnionych do renty rodzinnej.

ZUS potrzebuje konkretnych dokumentów

Jak otrzymać pieniądze z dodatku dla sierot zupełnych? Konieczne jest złożenie specjalnego wniosku do ZUS. Formularz ERRD trafić może do dowolnej placówki Zakładu. Nie trzeba robić tego osobiście, gdyż przepisy przewidują również możliwość wysłania go poprzez Pocztę Polską.

ZOBACZ: 800 plus dostaniesz tylko pod jednym warunkiem. Nie ma innej opcji

Do pozytywnego rozpatrzenia wniosku o przyznanie dodatku dla sierot zupełnych i wypłacania miesięcznie 620 zł potrzebne będą jeszcze dokumenty dotyczące rodziców. Prawo przewiduje dwie możliwości: 

  • do wniosku należy dołączyć akty zgonu rodziców,
  • do wniosku należy dołączyć akt zgonu matki oraz dokument poświadczający to, iż nie są znane dane ojca dziecka. 

Źródło: ZUS, infor