Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > 500 plus to jedno, Morawiecki obiecał też 12 tys. zł. Polski Ład ma hojnie rozdawać rodzinom
Radosław Święcki
Radosław Święcki 31.05.2021 02:00

500 plus to jedno, Morawiecki obiecał też 12 tys. zł. Polski Ład ma hojnie rozdawać rodzinom

Już nie tylko 500 plus dla polskich rodzin
EastNews/Arkadiusz Ziolek

500 plus i 300 plus to nie wszystko. Rządzący szykują dla polskich rodzin kolejny dodatek, tym razem w wysokości 12 tys. zł. Kwota z pewnością atrakcyjna, ale załapać będzie się trudniej niż na poprzednie świadczenia.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Rząd szykuje dodatek w wysokości 12 tys. zł na dziecko

  • Kto załapie się na świadczenie

  • Jakie są efekty 5 lat 500 plus

Już nie tylko 500 plus

W sobotę minęły dwa tygodnie od prezentacji tzw. Polskiego Ładu, oficjalnie programu społeczno-gospodarczego Zjednoczonej Prawicy na czas po pandemii. Obserwatorzy byli jednak zgodni, że liczne obietnice zawarte w programie pozwalają przypuszczać, że wchodzimy nie tylko w czas po pandemii, ale też w okres kampanii wyborczej przed przyspieszonymi wyborami parlamentarnymi (ostatnie zawirowania z Jarosławem Gowinem wokół wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich mogą dowodzić, że coś jest na rzeczy).

Wśród zapowiedzianych przez rządzących obietnic znalazł się nowy dodatek finansowy dla rodzin, mający na celu podniesienie dzietności nad Wisłą. Po 500 plus i 300 plus będzie to 12 tys. zł na dziecko

- Do 500 plus i 300 plus dodajemy kolejny komponent koncentrujący się na małych dzieciach. To rodzinny kapitał opiekuńczy, to 12 tys. zł dla każdej rodziny na drugie, trzecie i kolejne dzieci do wykorzystania elastycznego między 12. a 36. miesiącem życia dziecka - mówił podczas ogłaszania Polskiego Ładu premier Mateusz Morawiecki. 

Oznacza to, że w odróżnieniu od sztandarowego programu rządu Zjednoczonej Prawicy na dodatek będą mogły liczyć rodziny z co najmniej dwójką dzieci. 

Rodzice - jak podaje “Gazeta Wyborcza”-  będą mogli zdecydować, czy otrzymywać po 1 tys. zł miesięcznie przez rok, czy 500 zł co miesiąc przez dwa lata. 

Jak wspomniano, dodatek ma zachęcić Polki do rodzenia dzieci. Im szybciej tym lepiej, bo jak zauważa gazeta premiowana będzie prędkość prokreacji, bowiem jeśli kolejne dziecko urodzi się w trzy lata po narodzeniu poprzedniego, to kwota ta będzie podwajana. 

Szczegóły nowego dodatku są opracowywane. Wiadomo natomiast, że podobnie jak w przypadku 500 plus, nie będzie obowiązywało przy nim kryterium dochodowe, co zapowiedziała niedawno minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. 

5 lat 500 plus

Zapowiedź nowego świadczenia zaskoczyła obserwatorów. Wcześniejsze doniesienia medialne wskazywały, że w Polskim Ładzie pojawią się modyfikacje dotyczące programu 500 plus (mówiło się o możliwości jego podwojenia), który 1 kwietnia obchodził 5 urodziny. 

W związku z tym jubileuszem redakcja Biznes Info zwróciła się do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej z prośbą o podsumowanie dotychczasowego funkcjonowania tego programu. W odpowiedzi resort wskazał, że program przyczynił się m.in. do ograniczenia wskaźnika skrajnego ubóstwa wśród dzieci. W 2019 roku zasięg tego ubóstwa spadł do poziomu 4,2 proc., czyli poziomu najniższego od 2007 roku. 

- W 2019 r. zasięg ubóstwa skrajnego wśród dzieci (w wieku 0-17 lat) wyniósł 4,5 proc.. Przed 2016 r. wskaźnik ten kształtował się na poziomie około 9-10 proc., a po wprowadzeniu świadczenia wychowawczego w 2016 r. odnotowano jego istotny spadek. Aktualnie zasięg ubóstwa skrajnego wśród dzieci jest w Polsce zbliżony do zasięgu tego ubóstwa wśród osób w wieku produkcyjnym czy osób starszych – informowało naszą redakcję biuro prasowe resortu rodziny i polityki społecznej.

500 plus nie przyczyniło się natomiast do wzrostu liczby urodzeń. Efekt świadczenia był tylko chwilowy - w pierwszym pełnym roku jego funkcjonowania liczba urodzeń przekroczyła poziom 400 tys. (rok wcześniej było to 382 tys.). Później jednak odnotowywano już tylko spadki, w zeszłym roku urodziło się jedynie 355 tys. dzieci, najmniej od 2003 roku. 

Z danych przekazanych nam przez resort rodziny i polityki społecznej wynika, że od kwietnia 2016 roku do lutego tego roku na realizację 500 plus (bez kosztów obsługi) przeznaczono 141,1 mld zł.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]