500 plus ze zmianami. Beneficjenci zaskoczeni.
Wikimedia, Stiopa, lic. CC 4.0
Autor Kamila Jeziorska - 31 Stycznia 2021

500 plus: Pilny komunikat w sprawie świadczenia. Jutro wypada kluczowy termin

W programie 500 plus przez pandemię koronawirusa zostały wprowadzone poważne zmiany. Ominięcie jednego kluczowego dnia może pozbawić beneficjentów pieniędzy na cały okres świadczeniowy. Ten ostatni także uległ zmianie. Na co muszą być przygotowani beneficjenci 500 plus?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie zmiany zaszły w programie 500 plus
  • W jaki sposób można złożyć dokumenty
  • Jakie są warunki otrzymania pieniędzy

500 plus ze zmianami

500 plus to fundamentalny program Prawa i Sprawiedliwości, który w 2015 r. dał zwycięstwo partii Jarosława Kaczyńskiego. W pierwotnym założeniu 500 plus miało zachęcić Polaków do zakładania rodzin i posiadania większej liczby dzieci.

W efekcie 500 plus nie spełniło tego założenia, ale pojawiła się teoria o pomocy finansowej dla najuboższych rodzin, które dzięki 500 plus mogą zapewnić lepsze warunki dla swoich dzieci. Jednocześnie pojawiły się zarzuty, że pieniądze wcale nie są przeznaczane na potrzeby pociech, a partykularne zachcianki ich opiekunów.

Co więcej, polskie 500 plus stoi w opozycji do niemieckiego Kindergeld, które jest stale waloryzowane. Polskie świadczenie od 2015 r. pomimo szalejącej inflacji oraz rosnących cen ani razu nie było zwaloryzowane. Zamiast tego rodzice dostali kolejny paciorek w postaci programu Dobry Start czy jednorazowego bonu turystycznego mającego zachęcić ich do spędzania wakacji w rodzimych kurortach.

Początkowo 500 plus przyznawane było tylko na drugie i każde kolejne dziecko. Od pewnego czasu z pieniądze przydzielane są na każde dziecko, jednakże pandemia koronawirusa wprowadziła ideę wypłacania ich w formie bonu. Pomysł szybko został spacyfikowany i zduszony w zarodku, a rodzice wciąż dumnie mogą cieszyć się banknotem o nominale 500 zł.

500 plus z pandemicznymi modyfikacjami

Pandemia koronawirusa przyniosła zmiany w programie 500 plus w zakresie naliczania okresu świadczeniowego. Od teraz okres świadczeniowy 500 plus będzie trwał od 1 czerwca do 1 maja następnego roku.

W związku z tym zaszły także zmiany w kwestii składania wniosków o przyznanie 500 plus. Rządzący przestrzegają, że pominięcie terminów może spowodować nieotrzymanie 500 plus przez najbliższy rok.

Wnioski będzie można składać od 1 lutego 2021 r. drogą elektroniczną, natomiast od 1 kwietnia 2021 r. drogą tradycyjną. W pierwszym przypadku wniosek należy złożyć poprzez platformę ePUAP lub portal emp@tia.

W momencie, w którym rodzic wybierze drogę tradycyjną, dokumenty musi złożyć w urzędzie gminy lub przez Pocztę Polską. Przypomnijmy, że w budżecie na 2021 r. polski rząd przeznaczył na program 500 plus ponad 20 mld zł.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News