Banknoty 50 zł
flickr
Autor Stanisław Węgrowski - 18 Września 2019

Wyłudzają miliony z 500 plus. Rekordzistka zgarnęła z programu drugą pensję

Minęły już 3 lata odkąd wystartował program 500 plus. Miliony Polaków korzystają ze świadczeń, które mają być pomocą dla ich dzieci. Jednak nie wszyscy przeznaczają te pieniądze na właściwy cel. Okazuje się, że jest mnóstwo osób, które wyłudzają te świadczenia.

Nowy budżet państwa przewiduje na program 500 plus 41 mld złotych. Założenie programu było proste: Każdy rodzic lub opiekun dziecka miał dostawać miesięcznie kwotę 500 zł na każde dziecko, a pieniądze miały pomóc w finansowaniu wyjazdów, edukacji, pasji czy innych potrzeb dzieci. Jak się okazuje, nie wszyscy korzystają ze świadczeń w uczciwy sposób.

Gdy pieniądze są wydatkowane w niewłaściwy sposób, właściwy organ ma prawo zamienić wypłatę środków na pomoc rzeczową. - Chcę podkreślić, że nikt nie traci ani nie stracił świadczenia w przypadku marnotrawienia lub wydatkowania go niezgodnie z przeznaczeniem. W takich przypadkach przeznaczeniem stosowany jest mechanizm przekazywania należnego danej osobie świadczenia w formie rzeczowej lub opłacania usług – twierdzi wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed w wypowiedzi dla portalu Superbiz.se.pl.

Oszuści żerują na 500 plus

Zanim zniesiono kryterium dochodowe w lipcu 2019 roku, 500 plus było zależne od kwoty zarobków. W tamtym czasie znalazło się sporo osób, które chciały wyłudzić świadczenia. Przedsiębiorcy podawali fałszywe dochody, a po pieniądze zgłaszały się też osoby, które nie miały praw rodzicielskich. W przypadku programu 500 plus rekordzistka oszukała Państwo na kwotę ponad 17 tys. złotych.

Odkąd ruszyło 500 plus w 2016 roku, w samej Łodzi niewłaściwie pobranych pieniędzy z programu wydano prawie 700 tys. zł, z kolei w Białymstoku wyłudzono ok. 725 tys zł. Tylko w tym roku ta kwota wynosi już 300 tys. zł. Pomimo, że rząd pracuje nad dokładniejszą weryfikacją zgłaszających się po świadczenie, nadal mnóstwo ludzi próbuje się wzbogacić w nieuczciwy sposób.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News