500 plus zaszły zmiany
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Konrad Karpiuk - 15 Grudnia 2020

Kolosalna zmiana dla wszystkich, którzy pobierają 500 plus. Wszystko od nowego roku, lepiej się przygotować

Program "500 plus" działa w Polsce już ponad 4 lata. Szykują się jednak spore zmiany od 2021 roku. Choć rząd będzie kontynuował wypłaty świadczeń, trzeba będzie złożyć nowy wniosek.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie zmiany zachodzą w 500 plus
  • Co trzeba zrobić, żeby otrzymać świadczenie
  • Kiedy pierwsze wypłaty po złożeniu wniosku

500 plus ze sporymi zmianami od 2021 roku

500 plus na dziecko było jedną ze sztandarowych obietnic Prawa i Sprawiedliwości. Z początku świadczenie przyznawane był jedynie na drugie, trzecie i kolejne dzieci, ale od 2019 roku obowiązuje już na każde dziecko. Teraz program czekają kolejne zmiany.

Rodzice nie muszą się obawiać o wycofanie przez rządu świadczenia, bo w 2021 roku 500 plus kontynuowane. Trzeba jednak złożyć wniosek od nowa, co w poprzednich latach nie było konieczne.

Wnioski o 500 plus będzie można składać już od 1 lutego 2021 roku w przypadku drogi elektronicznej. Fizyczna możliwość złożenia dokumentów będzie udostępniona dla obywateli od 1 marca.

Wnioski internetowe można składać za pośrednictwem platform ePUAP i emp@tia. Rodzice, którzy wolą skorzystać tradycyjnej metody składania dokumentów, mogą to zrobić w urzędzie gminy zamieszkania, bądź na poczcie.

Ważne słowa prezesa NBP. Ujawnił ile potrwa odrabianie strat po pandemiiWażne słowa prezesa NBP. Ujawnił ile potrwa odrabianie strat po pandemiiCzytaj dalej

Jak podaje Onet, zmieniono również okresy rozliczeniowe.Naliczane będą od 1 czerwca do 1 maja przyszłego roku. Nowe wnioski trzeba złożyć nawet jeśli pobierało się już wcześniej 500 plus, inaczej pieniądze mogą nam przepaść.

Zmiany w terminach wypłat świadczenia

Termin wypłaty świadczenia zależny jest od tego jak szybko złożymy wniosek. Jeśli będziemy zwlekać, państwo nie zapłaci nam za miesiące zwłoki, nawet jeśli np. dziecko już się wtedy urodziło.

Tak więc jeśli złożymy wniosek do 30 kwietnia 2021 roku, pierwszą wypłatę otrzymamy do 30 czerwca 2021 roku. W przypadku składania dokumentów w maju, 500 plus wpłynie na nasze konto do 31 lipca 2021 roku.

Beneficjenci, którzy złożą wniosek w czerwcu 2021, dostaną pieniądze do 31 sierpnia 2021 roku. Natomiast składając wniosek w lipcu, na pierwszą wypłatę 500 plus poczekamy do 30 września.

500 plus zawieszone? Rząd wyklucza taką możliwość

Kilka dni temu pojawiły się informacje, że rząd z powodu problemów budżetowych spowodowanych pandemią koronawirusa, od 2021 roku zawiesi świadczenie 500 plus. Doniesienia szybko zdementowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

- W Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej nie trwają żadne prace, które zmieniałyby zasady wypłaty świadczenia wychowawczego 500 plus. W budżecie na 2021 rok zabezpieczono środki na ten cel - napisał resort na Twitterze.

Artykuły polecane przez redakcję Biznes Info:

  1. 66-latka znalazła na ulicy 10 tys. zł. Później policjantom opadły szczęki
  2. Znamy już plany rządu ws. nowych obostrzeń. Pełne zamknięcie w grze
  3. Już nie tylko 4 tys., a aż 7 tys. zł. Jest projekt zmian w zasiłku dla każdego

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News