Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Premier zapowiedział pomoc dla firm. Już wiadomo czy wpłynie to na 500 plus
Radosław Święcki
Radosław Święcki 15.03.2020 01:00

Premier zapowiedział pomoc dla firm. Już wiadomo czy wpłynie to na 500 plus

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Epidemia koronawirusa bez wątpienia wpłynie na pogorszenie kondycji polskiej gospodarki. Jak zauważa publicysta Business Insider, premier może pożegnać sie z marzeniami o zrównoważonym budżecie. Ale pojawiają się również opinie, że rząd na tyle będzie musiał ciąć wydatki, że istnieje niebezpieczeństwo rezygnacji z programów socjalnych z 500 plus na czele. Spekulacje te przeciął w sobotę szef rządu.  

Premier podczas sobotniej konferencji prasowej podkreślał, że spadek wzrostu gospodarczego będzie miał wpływ na sytuację budżetową.

- Spadek wzrostu PKB będzie miał wpływ na sytuację budżetową, na dochody podatkowe państwa i wydatki, ponieważ chcę zaangażować więcej środków na wsparcie polskich obywateli, dla firm, na bufor dla tych branż, które w najwyższym stopniu zostaną dotknięte - powiedział Morawiecki.

500 plus niezagrożone?

Szef rządu nie krył, że trudno będzie w pełni skompensować straty przedsiębiorstw.

- Będziemy starali się sprawiedliwie i w różnym stopniu, w różnych branżach zadziałać w ten sposób, żeby większość firm mogła chociaż przetrwać ten trudny czas, trudne tygodnie, miesiące, oby nie kwartały, czy lata – powiedział premier.

Podczas konferencji premier przyznał, ze gospodarka strefy euro prawdopodobnie zanotuje w tym roku recesję, bądź brak wzrostu gospodarczego, co „musi odbić sie i na naszej gospodarce, eksportującej tam 70 proc. towarów”.

Pytany o to, czy trudna sytuacja gospodarcza zagrozi wypłatom programu 500 plus, premier podkreślił, że "dla polskich dzieci i młodzieży nie są w najmniejszym stopniu zagrożone". 

Przypomnijmy, że 500 plus to flagowy program rządu Prawa i Sprawiedliwości. Program obowiązuje od 1 kwietnia 2016 roku. W przyszłym roku zakończy się obecny okres rozliczeniowy świadczenia.