Koronawirus zagrozi wypłatom 500 plus?
Wikimedia/Kancelaria Premiera / Krystian Maj
Autor Radosław Święcki - 15 Marca 2020

Premier zapowiedział pomoc dla firm. Już wiadomo czy wpłynie to na 500 plus

Wypłaty w programie 500 + dla polskich dzieci i młodzieży nie są w najmniejszym stopniu zagrożone – ogłosił w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Epidemia koronawirusa bez wątpienia wpłynie na pogorszenie kondycji polskiej gospodarki. Jak zauważa publicysta Business Insider, premier może pożegnać sie z marzeniami o zrównoważonym budżecie. Ale pojawiają się również opinie, że rząd na tyle będzie musiał ciąć wydatki, że istnieje niebezpieczeństwo rezygnacji z programów socjalnych z 500 plus na czele. Spekulacje te przeciął w sobotę szef rządu.

Premier podczas sobotniej konferencji prasowej podkreślał, że spadek wzrostu gospodarczego będzie miał wpływ na sytuację budżetową.

Biedronka, Lidl, Kaufland i inne sklepy chcą walczyć z pandemią. W sklepach czekają cię spore zmianyBiedronka, Lidl, Kaufland i inne sklepy chcą walczyć z pandemią. W sklepach czekają cię spore zmianyCzytaj dalej

- Spadek wzrostu PKB będzie miał wpływ na sytuację budżetową, na dochody podatkowe państwa i wydatki, ponieważ chcę zaangażować więcej środków na wsparcie polskich obywateli, dla firm, na bufor dla tych branż, które w najwyższym stopniu zostaną dotknięte - powiedział Morawiecki.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Już za dwa miesiące całkowicie zniknie z rynku. Radykalna zmiana dotknie 9 mln Polaków
2. Zbigniew Hołdys trafił do szpitala. Nie ma pewności, co się stało

Coraz gorzej na zachodzie Europy. Tylko ostatniej nocy w kraju zmarło ponad 100 osóbCoraz gorzej na zachodzie Europy. Tylko ostatniej nocy w kraju zmarło ponad 100 osóbCzytaj dalej

500 plus niezagrożone?

Szef rządu nie krył, że trudno będzie w pełni skompensować straty przedsiębiorstw.

- Będziemy starali się sprawiedliwie i w różnym stopniu, w różnych branżach zadziałać w ten sposób, żeby większość firm mogła chociaż przetrwać ten trudny czas, trudne tygodnie, miesiące, oby nie kwartały, czy lata – powiedział premier.

Podczas konferencji premier przyznał, ze gospodarka strefy euro prawdopodobnie zanotuje w tym roku recesję, bądź brak wzrostu gospodarczego, co „musi odbić sie i na naszej gospodarce, eksportującej tam 70 proc. towarów”.

Pytany o to, czy trudna sytuacja gospodarcza zagrozi wypłatom programu 500 plus, premier podkreślił, że "dla polskich dzieci i młodzieży nie są w najmniejszym stopniu zagrożone".

Przypomnijmy, że 500 plus to flagowy program rządu Prawa i Sprawiedliwości. Program obowiązuje od 1 kwietnia 2016 roku. W przyszłym roku zakończy się obecny okres rozliczeniowy świadczenia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Koronawirus. Uniwersytet Warszawski odwołuje zajęcia, Trzaskowski zwrócił się o zamknięcie szkół w Warszawie
  2. 13-letnia Marta umiera na białaczkę. Jedyna szansą jest niezwykle drogi lek
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Z ostatniej chwili: Wszystkie loty natychmiastowo odwołane. Ryanair w końcu podjął decyzję o Włoszech
Nie pozwól, żeby inflacja zabrała twoje oszczędności. Oto TOP 10 najlepszych kont oszczędnościowychNie pozwól, żeby inflacja zabrała twoje oszczędności. Oto TOP 10 najlepszych kont oszczędnościowychCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News