Zwrot podatku – kiedy możemy na niego liczyć?
Nadpłata i zwrot podatku – kiedy i z czego wynika?
Nadpłata podatku wynika ze sposobu naliczania opłat w ciągu roku. Zwykle jest tak, że w przypadku osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę lub innej umowy cywilnoprawnej, składki odprowadzane są do urzędu skarbowego przez płatnika (pracodawcę, zleceniodawcę), a nie samodzielnie przez pracownika. Właśnie dlatego rzadko zdarza się, że zaliczki na podatek PIT są zgodne z faktyczną końcową kwotą, którą należy zapłacić urzędowi skarbowemu. Dlatego pracownicy z reguły mogą liczyć na zwrot podatku. Pozostaje jedynie pytanie o termin otrzymania zwrotu.
Kiedy następuje zwrot podatku?
To, kiedy nastąpi zwrot podatku PIT z urzędu skarbowego, jest ściśle uzależnione od tego, kiedy złożymy naszą deklarację. Zasada jest prosta – im szybciej wypełnimy PIT, tym szybciej otrzymamy pieniądze na nasze konto bankowe. PIT musi wypełnić każdy, kto otrzymał dochód w danym roku podatkowym i należy go złożyć do końca kwietnia.
Kiedy nastąpi zwrot podatku w przypadku deklaracji PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38?
Jeżeli deklaracja PIT zostanie złożona do 17 lutego, wówczas zwrot podatku nastąpi najpóźniej do 1 kwietnia.
A kiedy deklaracja PIT zostanie złożona między 17 lutego a 30 kwietnia w wersji elektronicznej, zwrot podatku zostanie przekazany w ciągu 45 dni, licząc od dnia następnego po terminie złożenia deklaracji.
Gdy deklaracja PIT zostanie złożona między 17 lutego a 30 kwietnia w wersji drukowanej, podatek zostanie zwrócony do 3 miesięcy od dnia następnego po terminie złożenia deklaracji.
Kiedy nastąpi zwrot podatku w przypadku deklaracji PIT-28?
Jeżeli deklaracja PIT zostanie złożona w wersji elektronicznej, zwrot podatku zostanie dokonany w ciągu 45 dni od dnia następnego po terminie złożenia deklaracji.
Jeśli zaś deklaracja PIT zostanie złożona w wersji drukowanej, możemy oczekiwać na zwrot podatku do 3 miesięcy, licząc od dnia następnego po terminie złożenia deklaracji.
W przypadku złożenia zeznania korygującego deklarację PIT zwrot podatku nastąpi do 2 miesięcy od dnia następnego po terminie złożenia deklaracji.
Rozliczenie na zasadach ogólnych
Osoby składające deklarację PIT-37 rozliczają dochody według skali podatkowej uzależnionej od wysokości zarobków – 17% albo albo 32%. Co to oznacza w praktyce? Jeżeli pracownik płaci zaliczki zgodne z niższym progiem podatkowym, jednak w trakcie roku jego zarobki przekroczyły drugi próg podatkowy, a płatnik wciąż pobierał zaliczki 17%, osoba zatrudniona musi wówczas oddać zaległe pieniądze urzędowi skarbowemu. Jeżeli jednak płatnik pobierał zaliczki wyższe niż ostateczna wartość podatku, wtedy można liczyć na zwrot.
Kiedy następuje zwrot podatku – kwota wolna od podatku
Podatnicy rozliczający się na zasadach ogólnych mogą skorzystać z kwoty wolnej od podatku, która w 2019 roku wynosiła 8 000 zł. Osoby pracujące, których suma dochodów nie przekroczyła tej kwoty, nie muszą wówczas w ogóle rozliczać podatku PIT wobec urzędu skarbowego, nastąpi jednak zwrot podatku.