ZUS i Policja ostrzegają seniorów przed oszustami. I mają dla nich propozycję
ZUS i policja ostrzegają seniorów przed oszustami, którzy szykują najrozmaitszych sposobów, by pozbawić ich oszczędności. Na szczęście grupa “ucyfrowionych” seniorów z roku na rok rośnie.
Z tego artykułu dowiesz się:
ZUS i policja ostrzegają seniorów przed oszustami
Ilu emerytów pobieraj obecnie emeryturę od listonosza
Jak ZUS promuje usługi bankowe
ZUS i policja ostrzegają seniorów
Policja przekazuje przykre dane z których wynika, że każdego roku tysiące osób starszych traci miliony złotych w wyniku różnego rodzaju przestępstw. Rzeczywista skala problemu a zarazem wartość strat jak podkreślają funkcjonariusze może być jednak wyższa, gdyż nie wszystkie tego rodzaju oszustwa są odnotowywane i wprowadzane do systemu.
Oszuści jak podkreśla policja wykorzystują naiwność seniorów, to że często czują się samotne i łakną kontaktu z drugim człowiekiem. Wykorzystują ku temu najrozmaitsze sposoby z metodami “na wnuczka”, czy “na policjanta” na czele.
- Oszuści wciąż próbują wykorzystywać łatwowierność i brak czujności szczególnie starszych i samotnych osób, grają na ich emocjach i potrafią nimi manipulować. Przestępcy nie ustępują w bezprawnych działaniach nawet w czasie pandemii - podkreśla w komunikacie przekazanym redakcji Biznes Info przez ZUS inspektor Mariusz Ciarka, rzecznik Komendy Głównej Policji, dodając, że w wyniku działań oszustów wielu emerytów traci oszczędności całego życia.
Jak temu zaradzić? Jednym ze sposobów jest ubankowienie seniorów. Policja zwraca uwagę, że emerytura dostarczana w gotówce do domu naraża osoby starsze na większe niebezpieczeństwo kradzieży bądź oszustwa. Tymczasem przelew na konto zwiększa ich bezpieczeństwo, zarówno finansowe, osobiste jak i zdrowotne.
Jak już informowaliśmy ZUS chce, by od przyszłego roku “nowi emeryci” otrzymywali świadczenie jedynie przelewem. Okazuje się jednak, że wśród obecnych emerytów, pieniądze od listonosza pobiera już tylko jedna czwarta seniorów, podczas gdy pozostali (ok. 75 proc.) dostają ją na rachunek bankowy.
Z danych przekazanych przez ZUS wynika, że jeszcze 15 lat temu emeryturę na konto otrzymywało jedynie 40 proc., zaś w 2008 roku ok. 50 proc. Pozostali pobierali ją "do ręki".
Krzepiąco wyglądają statystyki dotyczące wrocławskiego oddziału ZUS, gdzie aż 83 proc. emerytów dostaje świadczenie na rachunek bankowy, a jedynie 17 proc. pobiera je od listonosza.
ZUS zdaje sobie sprawę, że wielu seniorom wciąż trudno jest zaufać instytucjom finansowym, dlatego od lat promuje odbiór emerytur na rachunku bankowym. Państwowy ubezpieczyciel przypomina, że już 10 lat temu ogłosił konkurs dla instytucji finansowych na promocję usług bankowych dla emerytów i rencistów.
ZUS zwraca uwagę, że obecnie rachunki dla osób starszych przy współpracy z Zakładem oferuje wiele banków (np. Bank Pocztowy S.A oraz Banki Spółdzielcze należące do Banku Polskiej Spółdzielczości SA). Swoistą przepustką do współpracy z Zakładem jest m.in. oferta prowadzenia bezpłatnego rachunku czy brak jakichkolwiek opłat za używanie karty oraz wpłaty i wypłaty w placówkach banku i darmowe przelewy.
Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]