ZUS błędnie obniżył emeryturę? Możesz wnioskować o jej wyrównanie
W wyniku błędów obliczeniowych ZUS, część seniorów może otrzymywać niższą emeryturę. Zauważają to jednak dopiero wtedy, gdy Zakład przywróci im właściwe kwoty. Jak się okazuje, można wnioskować o wyrównanie brakujących kwot.
Sprawę poruszyła posłanka Prawa i Sprawiedliwości Lidia Burzyńska w zapytaniu, które skierowała do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Zapytała chociażby, czy jest możliwa zmiana przepisów, która umożliwiłaby wyrównanie powyżej obowiązującego obecnie okresu trzyletniego.
Trzy lata to za mało
Emeryci, którzy skarżyli się Burzyńskiej, czuli się pokrzywdzeni zapisem ustawy o emeryturach i rentach dotyczącym wyrównania do trzech lat wstecz. Jak podaje Gazeta.pl, ich zdaniem, tak krótki okres wyrównania jest niesprawiedliwy.
Dodatkowo, problemem ma być dowolność interpretacyjna sądów w kontekście właściwej wysokości świadczeń. Zmiany, o które pytała posłanka Burzyńska, miałyby dotyczyć zmiany okresu wypłaty wyrównania na korzystniejszy, ale nie tylko.
W zapytaniu cytowanym przez Gazetę.pl, Burzyńska zapytała również o to, czy trzyletni okres może podlegać wątpliwościom interpretacyjnym na salach sądowych. Sądy orzekają bowiem różne poziomy wyrównania brakujących kwot.
Szwed: nie pracujemy nad tym
Wiceminister Stanisław Szwed odpowiedział posłance Burzyńskiej, że zmiany prawne nie są obecnie potrzebne. Zdaniem wiceministra, błąd Zakładu nie powoduje, że emerytowi nie należy się wyrównanie za cały okres pokrzywdzenia.
Dodatkowo, nie istnieją podstawy prawne, które umożliwiłyby wydłużenie okresu o więcej niż trzy lata. Jak cytuje odpowiedź Gazeta.pl, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej nie prowadzi obecnie żadnych prac w tym temacie.
Obecnie, jeżeli dojdzie do pomyłki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w obliczeniach dotyczących emerytury, to świadczeniobiorca może złożyć do ZUS wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. Trzy lata liczone są od 30 dnia przed złożeniem wniosku.