Zerowy VAT na żywność. Eksperci policzyliby, jak bez niego wyglądałyby ceny
Rząd utrzyma zerowe stawki VAT na żywność do końca 2023 roku. Zdaniem ekonomistów powrót do dawnych stawek VAT oznaczałby ceny żywności wyższe o około 3 pkt proc.
Przedłużony zerowy VAT na żywność
Zerowy VAT na żywność zostanie przedłużony do końca roku. Wcześniej rozwiązanie to miało obowiązywać do końca czerwca. O przedłużeniu zerowej stawki poinformował w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki.
“ Obniżamy podatki wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, by polskie rodziny płaciły jak najmniej. Nikogo nie zostawiamy samemu sobie” - napisał premier.
Jak mówił rzecznik rządu Piotr Müller, wydłużenie obowiązywania VAT na żywność nie wymaga zmian ustawowych, można to zrobić poprzez zmianę rozporządzenia.
Tańsza żywność. Minister zdradził, do kiedy będzie obowiązywać zerowa stawka VATPowrót do poprzednich stawek
Ekonomiści obliczyli, jak powrót dawnych stawek VAT na żywność wpłynąłby na ceny i wskaźnik inflacji, podaje Businnes Insider.
— Powrót do wyższych stawek VAT przełożyłby się w sposób natychmiastowy na ceny żywności. Szacowaliśmy, że spowodowałoby to wzrost inflacji CPI o około 0,8 pkt proc. – wskazał ekonomista Banku Pekao Kamil Łuczkowski.
— Ze względu na efekty drugiej rundy, wyższa żywność mogłaby wpłynąć na inflację bazową, ale ten efekt nie byłby tutaj duży — dodał Łuczkowski. Ekonomiści wyliczyli, że po powrocie do wyższych stawek ceny żywności skoczyłby o 3 pkt proc.
Inflacja w maju
Jak podał GUS, inflacja w Polsce w maju 2023 roku wyniosła 13 proc. Ceny żywności rosły w tempie 18,9 proc. rok do roku i 0,6 proc. miesiąc do miesiąca.