Zaświadczenie o zarobkach – kiedy jest potrzebne?
Czym jest zaświadczenie o zarobkach?
Zaświadczenie o zarobkach to dokument, który potwierdza wysokość otrzymywanego wynagrodzenia, a także informuje o stanowisku pracownika i jego stażu pracy. Czasami w zaświadczeniu o zarobkach może pojawić się również informacja o ewentualnych obciążeniach komorniczych. Wszystkie zawarte dane mają udowodnić, że osoba, która np. stara się o pożyczkę, będzie w stanie spłacać raty zgodnie z przygotowanym przez bank harmonogramem.
Zaświadczenie o zarobkach posiada ważność od 30 dni do nawet kilku miesięcy. Wszystko zależy od instytucji, która będzie wymagała tego dokumentu. Banki na przykład oczekują, aby zaświadczenie o zarobkach zostało wystawione do 30 dni od dnia, w którym pracownik będzie ubiegał się o pożyczkę.
Zaświadczenie o zarobkach a oświadczenie o zarobkach – różnice
Warto wspomnieć, że zaświadczenie o zarobkach to coś zupełnie innego niż oświadczenie o zarobkach. Przede wszystkim zaświadczenie o zarobkach to oficjalny dokument, a zawarte w nim informacje są potwierdzone przez firmę, w której zatrudniony jest pracownik. Natomiast oświadczenie o zarobkach to deklarowana przez pracownika wysokość wynagrodzenia. Różnica polega na tym, że na zaświadczeniu o zarobkach pojawi się faktyczny dochód i wiele innych informacji, a przy oświadczeniu o zarobkach pracownik może tak naprawdę podać dowolną wysokość wynagrodzenia.
Podsumowując, można powiedzieć, że zaświadczenie o zarobkach jest ważniejsze i lepiej postrzegane przez banki. Jednak z oświadczeniem o zarobkach również można załatwić wiele spraw. Niektóre instytucje pozabankowe oferują pożyczki na oświadczenie, choć te pożyczki są mniej korzystne dla klienta.
Kto wystawia zaświadczenie o zarobkach?
Jak już mówiliśmy, zaświadczenie o zarobkach to oficjalny dokument, a zawarte w nim dane są potwierdzane przez firmę, w której pracownik jest zatrudniony. Zatem zaświadczenie o zarobkach wystawia pracodawca i robi to wyłącznie na prośbę pracownika. Przyjęło się, że pracodawca nie może odmówić jego wydania – w przeciwnym wypadku może to zostać potraktowane jako działanie na szkodę pracownika.
Co zawiera zaświadczenie o zarobkach?
Każde zaświadczenie o zarobkach musi zawierać wszystkie najważniejsze informacje o zatrudnieniu pracownika, a także miejscu pracy. Oczywiście zamieszczone dane muszą być zgodne z prawdą, a za ich sfałszowanie grożą poważne konsekwencje. Pracodawca musi w nim podać:
datę wydania zaświadczenia o zarobkach,
dane osobowe i adres zamieszkania pracownika,
dane zakładu pracy (adres, NIP, numer REGON),
rodzaj umowy zawartej z pracownikiem oraz czas jej obowiązywania,
datę rozpoczęcia pracy,
stanowisko pracy pracownika,
średnie wynagrodzenie brutto z okresu trzech ostatnich miesięcy,
informacje o premiach, dodatkach, nagrodach dla pracownika,
informacje o obciążeniach komorniczych,
informacje na temat upadłości lub likwidacji zakładu pracy,
informację o okresie wypowiedzenia umowy o pracę,
pieczęć, podpis pracodawcy.