Zasiłek opiekuńczy znowu przysługuje. Wszystko z powodu powrotu nauki zdalnej
Z tego artykułu dowiesz się:
Komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy
W jakich sytuacjach nie można liczyć na świadczenie
Jaka jest wysokość zasiłku
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Komu przysługuje?
Przypomnijmy, że minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił w środę przywrócenie nauki zdalnej dla klas I-III. Najmłodsi uczniowie będą się uczyć w domu od najbliższego poniedziałku (22 marca) do piątku 9 kwietnia br.
Tym samym uczniowie najmłodszych klas wracają do nauki online po dwóch miesiącach przerwy. Uczniowie klas I-III wrócili bowiem do szkół 18 stycznia br., po zakończeniu ferii zimowych (w ostatnim czasie w związku z jak się okazało krótkotrwało regionalizacją obostrzeń obowiązywał model hybrydowy w czterech województwach – warmińsko-mazurskim, pomorskim, mazowieckim, a także lubuskim). Pozostali uczniowie od jesieni zeszłego roku uczą się w domu.
Przywrócenie nauki zdalnej dla najmłodszych uczniów oznacza możliwość ubiegania się przez część rodziców o dodatkowy zasiłek opiekuńczy, który po raz pierwszy wprowadzono w marcu zeszłego roku po zamknięciu szkół, a później był on kilkukrotnie przedłużany (zgodnie z ostatnim rozporządzeniem obowiązuje on do 28 marca).
Kto konkretnie może ubiegać się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Rodzice dzieci w wieku do 8 lat, w sytuacji gdy rodzic sprawuje osobistą opiekę nad potomstwem w przypadku: zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko; otwarcia tych placówek, gdy nie mogą one zapewnić opieki z powodu ich ograniczonego funkcjonowania w czasie trwania epidemii COVID-19 bądź braku możliwości sprawowania opieki przez nianię braku możliwości sprawowania opieki przez dziennego opiekuna z powodu COVID-19.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z wyżej wymienionych powodów jak przypomina ZUS przysługuje również rodzicom dzieci w wieku do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności, a także rodzicom dzieci do lat 18, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Na świadczenie mogą również liczyć rodzice dzieci w wieku do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
- Dotyczy to także rodziców lub opiekunów pełnoletnich osób niepełnosprawnych zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna, tj. szkoły, ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, ośrodka wsparcia, warsztatu terapii zajęciowej lub innej placówki pobytu dziennego o podobnym charakterze – czytamy w komunikacie ZUS
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z tytułu sprawowania opieki nad dorosłymi osobami niepełnosprawnymi przysługuje również w przypadku, gdy placówka jest otwarta, ale nie może zapewnić opieki, np. ze względu na ograniczenie w liczbie podopiecznych.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy jak podkreśla państwowy ubezpieczyciel nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego). Zasiłek ten nie przysługuje również, gdy szkoła zapewni opiekę dziecku i rodzic z tej opieki skorzysta.
Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, należy złożyć u swojego płatnika składek (np. pracodawcy, zleceniodawcy) oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy.
Ile wynosi zasiłek opiekuńczy?
Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.
Miesięczny zasiłek opiekuńczy (zarówno dodatkowy z powodu COVID-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych) jak przypomina Polska Agencja Prasowa wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.