Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Zasiłek chorobowy a niezdolność do pracy powstała po ustaniu zatrudnienia
Dominik Moliński
Dominik Moliński 31.05.2021 02:00

Zasiłek chorobowy a niezdolność do pracy powstała po ustaniu zatrudnienia

doctor-5710150 640
https://pixabay.com/photos/doctor-patient-consultation-5710150/

Pracownik objęty ubezpieczeniem chorobowym może pobierać zasiłek chorobowy za okres niezdolności do pracy. Jednak czy świadczenie przysługuje również wtedy, gdy niezdolność do pracy powstanie po ustaniu zatrudnienia?

Zasiłek chorobowy - komu przysługuje?

Zasiłek chorobowy przysługuje za czas niezdolności do pracy spowodowanej chorobą pracownika. Świadczenie jest wypłacane przez ZUS. Aby móc je pobierać, pracownik musi otrzymać zwolnienie lekarskie i być ubezpieczony, przy czym nieistotne jest, czy pracownik podlega ubezpieczeniu obowiązkowemu czy też dobrowolnemu. Liczy się sam fakt odprowadzania składek na ubezpieczenie chorobowe.

Ubezpieczeniem obowiązkowym objęci są m.in. pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę. Pracodawca ma obowiązek opłacać za nich składki. Natomiast przedsiębiorcy oraz osoby zatrudnione na umowę zlecenie mogą przystąpić do ubezpieczenia, ale nie muszą. Jeśli jednak nie skorzystają z tej możliwości, to za czas niezdolności do pracy nie otrzymają zasiłku chorobowego.

Zasiłek chorobowy a okres wyczekiwania

Jak wspomnieliśmy wyżej, pracownik nabywa prawo do zasiłku chorobowego bez względu na to, czy składki opłacane są obowiązkowo czy dobrowolnie. Jednak charakter ubezpieczenia wpływa na tzw. okres wyczekiwania. Jeśli pracownik podlega ubezpieczeniu chorobowemu:

  • obowiązkowo - wtedy prawo do zasiłku chorobowego nabywa po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego,

  • dobrowolnie - wtedy prawo do zasiłku nabywa po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego.

Zasiłek chorobowy a wynagrodzenie chorobowe - czym się różnią?

Zasiłek chorobowy i wynagrodzenie chorobowe spełniają tę samą funkcję - pracownik otrzymuje pieniądze za czas niezdolności do pracy. Różnica polega przede wszystkim na tym, kto te pieniądze wypłaca.

W przypadku niezdolności do pracy trwającej do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego (łącznie do 14 w przypadku osób w wieku powyżej 50 lat), pracownik otrzymuje wynagrodzenie chorobowe, które wypłaca pracodawca ze swoich środków. Jednak jeśli niezdolność do pracy trwa dłużej to od 34 dnia (lub 15 dnia w przypadku osób w wieku powyżej 50 lat) pieniądze wypłaca ZUS i właśnie to świadczenie nazywamy zasiłkiem chorobowym.

Zasiłek chorobowy - jaka jest wysokość świadczenia?

Wysokość zasiłku chorobowego oblicza się za pomocą podstawy wymiaru zasiłku. Podstawa to średnie wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy pracy. W przypadku pracownika zatrudnionego na umowę o pracę, podstawa wymiaru zasiłku nie może być niższa niż pensja minimalna pomniejszona o składki ZUS. W 2021 roku płaca minimalna wynosi 2800 zł brutto, co daje 2416,12 zł netto.

Zasiłek chorobowy wynosi 80% podstawy wymiaru. W przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia, począwszy od następnego roku kalendarzowego po roku ukończenia 50 roku życia, wysokość zasiłku chorobowego również wynosi 80% podstawy wymiaru. Ta sama zasada dotyczy pracowników wykonujących pracę nakładczą lub służbę zastępczą.

Za okres pobytu w szpitalu przysługuje świadczenie w wysokości 70% podstawy wymiaru. Natomiast jeśli niezdolność do pracy powstała wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy, wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów albo zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów lub w czasie ciąży, to przysługuje 100% podstawy wymiaru.