Wyższa płaca minimalna zaszkodzi wielu rodzinom. Pożegnają się z zasiłkiem
Zasiłek, mimo wprowadzenia więkeszej płacy minimalnej - 2600 złotych brutto od 2020 roku - mogą zachować rodziny, które mają niepełnosprawne dzieci, ale również i takie, w których tylko jeden rodzic jest aktywny zawodowo czy te wielodzietne. O zasiłek nie muszą się martwić także ci, którzy nic nie robią, ponieważ płaca minimalna nie będzie miała wpływu na ich portfele.
- Na zasiłki i wsparcie z funduszu alimentacyjnego będą mogły liczyć przede wszystkim osoby, które nie pracują lub rodziny, w których tylko jeden rodzic jest aktywny zawodowo - powiedziała w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej Bogumiła Jastrzębska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach.
Zasiłek odebrany rodzinom. Winna płaca minimalna
Te rodziny to jednak tylko część ogółu polskich familii. Większość z rodzin musi liczyć się natomiast z tym, że zasiłek zostanie im odebrany. Zasiłek rodzinny jest zależny od progu dochodowego, który wynosi 674 złote na członka rodziny lub 764 złote, gdy mamy do czynienia z dzieckiem niepełnosprawnym. Natomiast w wypadku funduszu alimentacyjnego mowa o progu na poziomie 800 złotych.
Money.pl zwraca uwagę na to, że po wprowadzeniu płacy minimalnej nie zabraknie rodzin, które przekraczać będą progi dochodowe. Portal przypomina jednak, że w tego typu zasiłkach obowiązuje zasada złotówka za złotówkę, co oznacza, że jeśli przekroczymy próg o 20 złotych, o tyle pomniejszony zostanie zasiłek. Nie zabraknie jednak i takich rodzin, którym podwyższona płaca minimalna odbierze zasiłek na dobre.