Zarabianie w Internecie – czy jest to możliwe?
Zarabianie w internecie – o co chodzi?
W sieci można znaleźć mnóstwo ogłoszeń, które oferują nam zarabianie w Internecie. Najczęściej mamy do czynienia z ofertami pracy, które nie wymagają specjalnych umiejętności i pozwolą nam zarobić dodatkowe pieniądze. To oznacza, że taka dodatkowa praca nie stanie się od razu źródłem stałego utrzymania. Jednak istnieje również możliwość zarabiania w Internecie całkiem przyzwoitych pieniędzy. Wszystko tak naprawdę zależy od naszych umiejętności i chęci. Porzucenie dotychczasowej „normalnej” pracy i przejście na pracę zdalną z dnia na dzień jest oczywiście możliwe, lecz nie powinniśmy zmieniać zatrudnienia bez rozeznania.
Zarabianie w Internecie może być sposobem na życie. Jest to praca jak każda inna z tą różnicą, że wszystkie czynności wykonujemy zdalnie. Dlatego musimy być stale zaopatrzeni w nasze własne narzędzia – komputer oraz dostęp do Internetu. Chcąc zarabiać w Internecie, musimy być świadomi, że nasz dom staje się również miejscem pracy, i należy pogodzić obowiązki zawodowe z prywatnymi. Najczęściej jest tak, że to my ustalamy sobie godziny pracy – podczas gdy nasi znajomi muszą wcześnie wstawać i dojeżdżać do zakładu pracy, my możemy nie tylko pospać dłużej, ale też sami zdecydować, czy wykonamy swoje obowiązki zawodowe z samego rana, czy może dopiero w południe. W ten sposób można zaoszczędzić czas i pieniądze na dojazdach.
Zarabianie w Internecie wbrew pozorom nie jest takie łatwe. Jeśli chcemy utrzymywać się wyłącznie z pracy zdalnej, musimy być świadomi tego, że przez co najmniej kilka godzin dziennie będziemy przywiązani do komputera, wykonując pracę umysłową. Nasza praca nie będzie polegała na popijaniu kawy i przeglądaniu Facebooka – wynagrodzenie będziemy bowiem otrzymywać za wykonane czynności, a nie za czas, który spędzimy przy komputerze. Osoby wykonujące ciężką pracę fizyczną zapewne marzą o tym, aby móc zarabiać pieniądze, siedząc niemal bezczynnie w swoim pokoju, jednak praca zdalna na dłuższą metę również może być męcząca, a jeśli dopiero zaczynamy swoja przygodę z zarabianiem w Internecie, może być również niebezpieczna.
Zarabianie w Internecie – czy to jest bezpieczne?
Jeśli szukamy pracy zdalnej, przede wszystkim nie możemy traktować wszystkich ogłoszeń poważnie. Co to oznacza? Jeśli ktoś obiecuje nam zarabianie w Internecie ogromnych pieniędzy praktycznie za nic, powinniśmy od razu zignorować to ogłoszenie. Nie wolno zapominać, że Internet jest pełen oszustów, którzy wyłudzają dane osobowe lub pieniądze.
Szukając dodatkowego zarobku lub stałej pracy w sieci, należy przede wszystkim kierować się bezpieczeństwem i dokładnie czytać każdą ofertę pracy. Pracodawca, który chce być wiarygodny, zostawi w ogłoszeniu najważniejsze dane, takie jak nazwa i adres siedziby firmy oraz numer telefonu do kontaktu. Nie może oczywiście zabraknąć informacji o pracy, którą będziemy wykonywać. My natomiast możemy sprawdzić, czy podana w ogłoszeniu firma rzeczywiście istnieje, jakie są opinie na jej temat itp. Możemy również zadzwonić na podany numer telefonu, aby dowiedzieć się czegoś więcej o ofercie pracy.
Chcąc bezpiecznie zarabiać w Internecie, powinniśmy szukać pracy za pośrednictwem popularnych, sprawdzonych portali internetowych. Firmy najczęściej prowadzą rekrutację, więc naszym obowiązkiem będzie po prostu wysłać CV i liczyć na ewentualny kontakt. Jeśli pracodawca zainteresuje się nami, możemy zostać zaproszeni do rozmowy rekrutacyjnej, która w przypadku pracy zdalnej może odbyć się telefonicznie lub za pośrednictwem komunikatora w formie wideokonferencji.
Jakakolwiek praca bez umowy jest uznawana za nielegalną. Nie inaczej jest w przypadku pracy zdalnej. Zanim zaczniemy faktycznie zarabiać w Internecie, musimy podpisać z pracodawcą umowę.
Zarabianie w Internecie – na czym można zarobić?
Zarabiać w Internecie można na wiele sposobów. Najczęściej jest to praca umysłowa, choć nie zawsze. W zależności od tego, jak chcemy zarabiać i ile zarabiać, możemy spotkać się z ofertami pracy adresowanymi do wszystkich osób bez wymaganych umiejętności czy wykształcenia oraz do specjalistów w danej dziedzinie.
A oto niektóre sposoby na zarabianie w Internecie:
wypełnianie ankiet – w sieci można znaleźć mnóstwo ogłoszeń, w których pracodawcy zlecają wypełnianie ankiet. Taka praca nie wymaga umiejętności i wykształcenia, jest mało zobowiązująca, lecz, wypełniając ankiety, zarobimy maksymalnie 400-500 zł miesięcznie;
sprzedaż internetowa – możemy założyć konto na popularnym serwisie ogłoszeniowym i sprzedawać różne rzeczy. Najlepiej, gdy kupimy coś w niskiej cenie, a sprzedamy za więcej. Można też sprzedawać rzeczy, które sami stworzymy. Nasze miesięczne zarobki będą zależne od naszej aktywności oraz od zainteresowania naszymi produktami;
zdalne korepetycje – jeśli mamy wiedzę w danym zakresie, możemy ją spieniężyć. Wystarczy zamieścić ogłoszenia na stronach internetowych, w których zaoferujemy korepetycje, np. z języka angielskiego. Im większa wiedza i skuteczność jej przekazywania, tym więcej pieniędzy możemy pobierać za godzinę nauki;
prowadzenie bloga – zajęcie odpowiednie dla osób, które mają skonkretyzowane zainteresowania i lubią się nimi dzielić. Niezbędna jest umiejętność pisania. Wraz z rosnącą popularnością bloga można zarabiać w Internecie na reklamach i otrzymywać zlecenia napisania artykułów sponsorowanych. Niestety, na początku zarobki są bardzo niskie i rosną z czasem, w zależności od naszego zaangażowania;
prowadzenie kanałów na portalach społecznościowych – firmy zatrudniają pracowników do prowadzenia kanałów na różnych platformach społecznościowych, aby docierać z produktami do swoich fanów i zdobywać nowych. Prowadzenie takiego kanału wymaga doświadczenia i umiejętności między innymi w pozyskiwaniu nowych fanów oraz planowaniu akcji marketingowych. Ważne jest również nawiązywanie kontaktu z fanami. Pracodawcy oczekują doświadczenia i umiejętności, ale też nieźle płacą;
prowadzenie kanału na YouTube – nagrywanie filmików na YouTube może być opłacalne, jeśli masz zainteresowania, które zaciekawią innych. Im więcej zdobędziesz fanów, tym większe będą zarobki;
współpraca z redakcją – w zależności od umiejętności, możemy zajmować się tłumaczeniem tekstów lub poprawianiem błędów. Jeśli znamy zasady SEO, możemy zostać copywriterem i pisać artykuły na zlecenie dla redakcji. Pracodawcy preferują pracowników kreatywnych, którzy mają doświadczenie na tym stanowisku, a zarobki zależą głównie od ilości napisanych tekstów;
programista – na tym stanowisku zdecydowanie zarobimy ogromne pieniądze, jeśli oczywiście potrafimy pisać programy komputerowe. Wymagane jest doświadczenie, umiejętność pisania oraz znajomość języków programowania. Zarabianie jako programista zdecydowanie nie jest pierwszym lepszym zajęciem.
Zarabianie w Internecie – zalety i wady
Zarabianie w Internecie wygląda zdecydowanie inaczej niż w „normalnej” pracy. Liczą się przede wszystkim efekty, a nie czas przeznaczony na pracę. Wymieńmy największe zalety zarabiania w sieci:
nienormowany czas pracy – sam ustalasz, kiedy i ile pracujesz;
oszczędność czasu i pieniędzy na dojazdach;
możesz pracować z dowolnego miejsca na Ziemi, jeśli masz komputer i dostęp do Internetu;
w wielu przypadkach niepotrzebne są umiejętności i wykształcenie;
znacznie większa swoboda i prywatność – Twój szef nie będzie patrzył na ręce ;-)
Zarabianie w Internecie to także nowe wyzwania, z którymi nie spotykamy się w „zwykłej” pracy. Poniżej przedstawiamy największe wady pracy zdalnej:
należy pogodzić obowiązki zawodowe z prywatnymi;
nadmiar pracy umysłowej może być równie męczący, co praca fizyczna;
ciągłe patrzenie w ekran komputera męczy oczy i może pogorszyć wzrok;
potrzebna jest cisza i skupienie – domownicy lub dowolny hałas może nas łatwo wybić z rytmu pracy;
praca z domu może prowadzić do izolacji.