Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Wykup samochodu osobowego z leasingu po zakończeniu umowy
Szulga Jędrzej
Szulga Jędrzej 09.06.2021 02:00

Wykup samochodu osobowego z leasingu po zakończeniu umowy

car-finance-4516072 640
https://pixabay.com/pl/photos/finansowanie-samochodu-4516072/

Leasing to jedna z form nabycia samochodu osobowego, która jest dość popularna w naszym kraju. Firmy bardzo chętnie decydują się na wzięcie auta na podstawie umowy leasingowej, bo dzięki temu zyskują nową flotę w dość przystępnej cenie. Po kilku latach, gdy umowa się skończy, powstaje możliwość wykupienia samochodu po cenie niższej niż rynkowa. Kto może to zrobić, do jakich celów oraz czy każdy rodzaj leasingu daje możliwość nabycia auta na własność?

Dwa rodzaje leasingu – operacyjny i finansowy

Numerem jeden w przypadku wykupu samochodu osobowego z leasingu po zakończeniu umowy są dokumenty leasingu operacyjnego. To jednak nie oznacza, że jest on jedynym takim rozwiązaniem na rynku. Zasadniczo rozróżniamy dwa rodzaje leasingów:

a) operacyjny,

b) kapitałowy.

Różnica polega na sposobie zawierania umów. Mamy tu także do czynienia z różnymi kwestiami podatkowymi. Najważniejsze jest jednak to, że na różny sposób traktują sprawę własności przedmiotu leasingu, co dla nas w tym kontekście jest kluczowe.

Leasing kapitałowy, zwany również finansowym, przechodzi ona automatycznie na korzystającego zaraz po końcu okresu trwania umowy. Stanowi on bowiem środek trwały już od momentu podpisania umowy leasingowej. W przypadku operacyjnego korzystający może skorzystać z prawa do zakupu samochodu po zakończeniu okresu umowy na cele firmowe, co jasne, ale także prywatne.

Jaka umowa leasingu pozwoli na wykupienie auta?

Oznacza to zatem, że należy podpisać umowę o leasingu operacyjnym a nie kapitałowym, by mieć możliwość wykupu samochodu. Oczywiście wiąże się to z o wiele mniejszymi opłatami miesięcznymi za ten swoisty rodzaj „wynajmu” auta. Na tej umowie należy się jednak skupić, bo tylko w niej powstaje pytanie, czy samochód ma stać się środkiem trwałym firmy czy też trafić do prywatnej „floty” właściciela firmy. Możliwości jest sporo.

Dlatego trzeba skorzystać z wykupu samochodu osobowego z leasingu po zakończeniu umowy o leasingu operacyjnym. To wygodne, bo można użytkować auto w ramach działalności bez konieczności poniesienia wysokiego kosztu zakupu własnego auta. W ten sposób można poszerzyć flotę aut lub w ogóle pozwolić sobie na zakup auta, które normalnie byłoby poza zasięgiem. A jeszcze przed wykupem trzeba przestudiować umowę i sprawdzić, co bardziej się opłaca – wykup prywatny czy firmowy.

Wykupienie samochodu osobowego po zakończeniu umowy na firmę

Zacznijmy od sytuacji, w której osoba korzystająca z leasingu samochodowego operacyjnego chce, po zakończeniu umowy, wykupić go i wciągnąć w aktywa firmy. Warto pamiętać, że sam proces zakupu auta w ten sposób związany jest z inną sytuacją VAT-owską niż raty leasingowe, bo te są dostawą usług a nie towaru, jak ma to miejsce po zakończeniu umowy. A jak rozliczyć samochód? Można go wciągnąć w środki trwałe lub zaliczyć do jednorazowych kosztów. Wszystko zależy od wartości pojazdu.

Auto o wartości powyżej 10 000 złotych

Zacznijmy od sytuacji nieco częstszej, czyli wartości powyżej 10 000 złotych. Chodzi dokładnie o wartość pojazdu na fakturze VAT z wykupu samochodu osobowego z leasingu po zakończeniu umowy. Jeśli tak jest, to wówczas przedsiębiorca musi wciągnąć auto jako środek trwały swojej firmy. Dodatkowo trzeba także dokonać amortyzacji zgodnie ze stworzonym do tego specjalnym planem.

Za wartość początkową przyjmuje się cenę nabycia plus koszty związane z zakupem, naliczone do momentu przekazania środka trwałego do użytkowania. Można ją pomniejszyć o podlegający odliczeniu VAT, ale warto pamiętać, że kosztów uzyskania przychodu nie stanowią odpisy amortyzacyjne przekraczające 225 000 złotych przy autach elektrycznych i 150 000 złotych w przypadku pozostałych.

Auto o wartości poniżej 10 000 złotych

Druga opcja to jednorazowe uznanie samochodu za koszt firmy, a więc taki wykup samochodu osobowego z leasingu po zakończeniu umowy, który pozwoli wziąć auto na osobę, a nie na firmę. Tak może się wydarzyć, jeśli jego wartość początkowa nie przekracza 10 000 złotych netto w przypadku podatników VAT i brutto w przypadku osób zwolnionych z podatku od towarów i usług. Wówczas wydatki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w danym miesiącu, w którym samochód zostaje oddany do użytku. Może być także wprowadzony do ewidencji środków trwałych i będzie amortyzowany w czasie.

Czy można wykupić samochód z leasingu dla celów prywatnych?

A czy możliwa jest sytuacja, w której przedsiębiorca wykupuje samochód osobowy z leasingu po zakończeniu umowy, ale nie dla celów i środków firmowych, ale dla prywatnej własności? Oczywiście że tak. Potrzebna jest jednak oferta firmy leasingowej, która musi być skierowana do prywatnego odbiorcy i wówczas można skorzystać, wybierając tę opcję. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że tak jak normalnie firma może odliczyć VAT, tak w tym przypadku nie ma takiego prawa. Zakup nie będzie także elementem kosztów uzyskaniaprzychodów.

Bez względu na cel, wykup auta po leasingu operacyjnym jest dość prosty i łatwy do przeprowadzenia. Jeśli auto jest ledwie kilkuletnie, może opłacać się zakupić je dla siebie lub wciągnąć na listę środków trwałych przedsiębiorstwa. Czasem jednak bardziej opłaca się wymienić samochód na nowy w ramach kolejnej umowy leasingowej. Możliwości dla osób prowadzących działalność gospodarczą jest więc sporo.