UOKiK ostrzega rodziców. Kulki magnetyczne niezwykle niebezpieczne dla dzieci
Z tego artykułu dowiesz się:
Czemu UOKiK zainteresował się kulkami magnetycznymi
Jakie są efekty kontroli
Jakie działania zostały podjęte
UOKiK wziął na tapet kulki magnetyczne
UOKiK zwraca uwagę na to, że małe dzieci mają tendencję do połykania małych przedmiotów, np.: śrubek, baterii, klocków, czy monet. Większość z nich przechodzi przez układ trawienny pociechy, jednakże są elementy, które mogą nie tylko spowodować zadławienie się, ale zaprowadzić prawdziwe spustoszenie w organizmie.
Takie niebezpieczeństwo niesie ze sobą zabawa popularnymi w ostatnim czasie kulkami magnetycznymi. Gdy dziecko połknie kilka kulek, mogą się one połączyć w całość i doprowadzić do stanu zapalnego, pęknięcia jelit, a nawet śmierci.
- Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów docierają sygnały o wypadkach tego typu, w których poszkodowane zostały dzieci w wieku od 2 do 5 lat. Kulki magnetyczne służą do zabawy, ze względu na swój wygląd i kształt są dla dzieci bardzo atrakcyjne. Maluchy z ciekawości sprawdzają ich działanie np. w uchu czy nosie, a co gorsza - w ustach. Może się to skończyć tragedią - mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK cytowany w komunikacie. Dodaje, że Urząd pracuje nad wyeliminowaniem kulek magnetycznych z rynku.
- Musimy jednak w sposób szczególny czuwać nad bezpieczeństwem dzieci, dlatego prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności, a najlepiej o wyeliminowanie z zabawek dzieci przedmiotów mogących stwarzać szczególne zagrożenie dla zdrowia i życia najmłodszych konsumentów - kwituje.
UOKiK ostrzega rodziców
Dziecko może bawić się zabawkami magnetycznymi, ale tylko takimi, które spełniają normy określone w przepisach dotyczących bezpieczeństwa zabawek. Wartość graniczna wskaźnika magnetycznego przyjętego w normach to 50 kG2mm2 (0,5 T2mm2).
Z kolei kontrola kulek magnetycznych "Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Krakowie wykazała, że przekraczają one normy nawet pięciokrotnie (wskaźnik strumienia magnetycznego w badanych kulkach wynosił 2,6 T2mm2 i więcej)". Kontrole prowadzone są także w innych miastach w Polsce, np.: Warszawie, Łodzi.
- Żaden zakaz czy nakaz nie zastąpi zdrowego rozsądku i wyobraźni opiekuna dziecka. Pamiętajmy o tym, aby wobec małego dziecka zawsze stosować zasadę ograniczonego zaufania, a zabawki dobierajmy odpowiednio do jego wieku i etapu rozwoju. Warto czytać etykiety oraz umieszczone na nich ostrzeżenia i informacje, nawet atrakcyjne dla dziecka zabawki powinny zostać zabezpieczone wówczas, gdy zagrażają jego zdrowiu lub życiu - mówi Chróstny.
Kulki magnetyczne przekraczające dopuszczalne normy są wycofywane z rynku przez przedsiębiorców. Jeśli producent nie zdecyduje się zrezygnować ze sprzedaży zabawek, UOKiK podejmie w tej sprawie interwencję.