Wypłata Trzynastki może zostać wstrzymana. Spór, przez który cierpią nie tylko seniorzy
Trzynastka nielegalna?
Trzynastka to ostatnio gorący temat. Świadczenie obiecane przez rząd przed wyborami do europarlamentu wzbudza kontrowersje ze względu na źródło finansowania. Przypomnijmy, że rząd zmienił Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych w Fundusz Solidarnościowy, po to, aby można było z niego wypłacić trzynastą emeryturę i rentę. Zabieg od początku wydawał się wątpliwy pod względem prawnym, a teraz okazuje się, że biuro legislacyjne Kancelarii Senatu wydało właśnie opinię na temat procedowania nad przepisami, które umożliwią wypłatę świadczeń z Funduszu. Do dokumentu dotarła Wirtualna Polska, która pisze, że w opinii znalazło się wiele krytyki, a kluczowe uwagi dotyczą terminów oraz możliwości “naruszenia reguł prawa”.
Ustawa niezgodna z procedurami
Wirtualna Polska informuje, że prawnicy zarzucają twórcom ustawy, że nie została poprzedzona konsultacjami społecznymi, co jest obowiązkowym etapem procedury. Oprócz tego krytyce poddane zostały terminy prac nad ustawą, które są niedostosowane do procedury parlamentarnej i w wyniku których prezydent zostanie postawiony w sytuacji, gdy będzie musiał ekspresowo podpisać ustawę, naruszając przy tym prawo zawarte w Konstytucji.
Opozycja składa zawiadomienie
Natomiast opozycja uważa, że wypłata trzynastek dla emerytów narusza dyscyplinę budżetową. Posłowie Koalicji Obywatelskiej zawiadomili w tej sprawie Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych. "Projekt tworzy konstrukcję prawną zezwalającą na refundację wypłaconych w tym roku trzynastych emerytur z Funduszu Solidarnościowego w sposób omijający deficyt budżetowy i stabilizującą regułę wydatków" - napisano w zawiadomieniu cytowanym przez wiadomosci.wp.pl.
Trzynasta emerytura i renta po raz pierwszy została wypłacona w tym roku. Jak podaje finanse.wp.pl, dodatkowe jednorazowe świadczenie w wysokości emerytury minimalnej seniorzy dostawali w kwocie 888 zł netto. W przyszłym roku będzie to większa kwota. Ze względu na waloryzację kwota zostanie podniesiona do 958 zł na rękę.