Z tego artykułu dowiesz się:Skąd Polska importuje gazJak na przestrzeni lat może zmienić się udział dostawcówGdzie są w Polsce złoża gazu
Z tego artykułu dowiesz się:O tym jak wycofanie się Zurich Insurance Group AG wpłynie na praceJaki jest cel budowy Nord Stream 2Dlaczego USA sprzeciwia się i nakłada sankcje
Z tego artykułu dowiesz się:Od kiedy będzie obowiązywała nowa stawka Kto najbardziej odczuje zmianyJakie kroki zakresie cen podejmował dotychczas Urząd Regulacji Energetyki
Z tego artykułu dowiesz się:Ile zapłacą końcowi odbiorcy gazu w 2021 r.Kto najbardziej skorzysta na obniżceJak prezentują się ceny w porównaniu z ubiegłymi latami
Z tego artykułu dowiesz się:O ile spadną ceny gazuJaka będzie skala oszczędności dla przeciętnego PolakaDlaczego również kierowcy mają powody do radości
Gaz ziemny odkryty w nowym miejscu. Nowe złoża znajdują się na Podkarpaciu. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformowało, że odkryto ponad miliard metrów sześciennych gazu ziemnego w wyrobisku, które miało właśnie kończyć swój żywot. Ponadto odnaleziono zupełnie nowe źródło tego cennego surowca. Przyglądamy się szczegółom.
We wtorek doszło do porozumienia pomiędzy urzędnikami USA i Niemiec w sprawie projektu Nord Stream 2. Umowa może okazać się bardzo niekorzystna dla Polski i Ukrainy. Administracja Donalda Trumpa była bardzo sceptyczna w stosunku do rosyjsko-niemieckiej inwestycji Nord Stream 2. Położenie drugiej nitki gazociągu po dnie Bałtyku, doprowadzi bowiem do większej przepustowości gazu ziemnego pomiędzy Rosją a Niemcami. To z kolei oznacza dużo bardziej realną groźbę odcięcia od dostaw gazu Ukrainy, Polski i krajów bałtyckich. Trump zdecydował się więc na nałożenie sankcji na Berlin i Moskwę. Po objęciu urzędu prezydenta USA przez Joe Bidena krytyka wobec Nord Stream 2 znacznie zmalała. Administracja Demokratów zdecydowała się nawet zdjąć nałożone przez poprzednika sankcje. Urzędnicy Bidena co prawda nadal wypowiadają się o projekcie krytycznie, ale wyraźnie dążą do porozumienia zarówno z Niemcami jak i Moskwą. Reuters donosi, że we wtorek zawarte zostało porozumienie pomiędzy urzędnikami amerykańskimi i niemieckimi. Obie strony miały się ustalić, że "gazociąg nie może zagrozić bezpieczeństwu energetycznemu Ukrainy". W razie gdyby Rosja zaczęła wykorzystywać dostęp do surowca jako swego rodzaju broń przeciw sąsiadowi, Niemcy mogłyby również zastosować wobec niej sankcje gospodarcze. Z postanowieniami zawartej umowy do Kijowa udał się amerykański urzędnik Derek Chollet, który po wizycie na Ukrainie ma przyjechać do Warszawy i także przedstawić szczegóły ustaleń z Berlinem - dodaje PAP.
Samochód na gaz staje się coraz popularniejszy w Polsce. Rośnie liczba pojazdów wyposażonych w instalację LPG, oto obraz jaki wyłania się z badań przeprowadzonych przez IBRM Sam.
Gazociąg polsko-litewski coraz bliżej. Wybrano właśnie dostawcę izolowanych rur stalowych, które połączą oba państwa i pozwolą na przesył gazu. Jak podaje polska spółka Gaz-System rozpatrzono najkorzystniejszą ofertę. Kwota, na jaką podpisano umowę jest niebagatelna, a to kolejna już ogromna inwestycja Gaz-Systemu. Kilka dni temu informowaliśmy o zakończeniu kolejnego etapu budowy podmorskiego systemu przesyłowego między Polską, Danią, a Norwegią.
Baltic Pipe coraz bliżej. Firma Gaz-System zdecydowała, że usługi Inspektora Bezpieczeństwa Żeglugi dla prac prowadzonych na Morzu Bałtyckim będzie świadczyć firma Germanischer Lloyd Industrial Services GmbH, która jest częścią międzynarodowej grupy DNV GL - czytamy w komunikacie na stronie Energetyka 24. Jest to bardzo ważne ustalenie, które przybliża realizację podmorskiego gazociągu.
Zmiana cen gazu w lipcu jest podyktowana niskimi cenami gazu na Towarowej Giełdzie Energii. To dobre wieści dla odbiorców energii, bo z tego względu zdecydowano się znacznie obniżyć taryfę PGNiG. Mimo obniżenia ceny samego gazu, nie ma co liczyć na niższe opłaty za abonament, jak poinformował Urząd Regulacji Energetyki (URE), ten pozostanie bez zmian. Mimo tego, zmiany będą korzystne dla wielu gospodarstw domowych.
Kierowcy wlewający do swoich baków benzynę bezołowiową muszą zapłacić za litr paliwa aż o 10 groszy więcej niż rok temu. Więcej płacimy także za ropę, staniał natomiast gaz LPG, co może być nadzieją dla użytkowników tego typu paliwa, ponieważ ostatnimi miesiącami cena autogazu szła jedynie w górę.
Ceny paliw znowu rosną. Firma BM Reflex podaje, że to był kolejny tydzień podwyżek cen LPG i oleju napędowego i pierwszy od niemal czterech miesięcy tydzień, w którym podniosły się ceny benzyny. Zanotowano wzrost o 12 gr/l dla autogazu, z kolei dla benzyny i oleju napędowego podwyżki wyniosły odpowiednio 3 i 2 grosze na litr. To oznacza, że w ciągu ostatniego miesiąca LPG zdrożał średnio aż o 30 groszy na litrze, a olej napędowy o 10 groszy na litrze - wynika z analizy przeprowadzonej przez BM Reflex.
Gaz już niebawem popłynie z Polski na Ukrainę. O sprawie poinformował Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej. W sobotę bowiem podpisano w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów memorandum w sprawie gazowej współpracy trzech państw - Stanów Zjednoczonych, Ukrainy oraz Polski.Możliwość sprzedaży gazu Ukrainie będzie jednak dopiero w 2021 roku, ponieważ wówczas skończona zostanie budowa gazoportu w Świnoujściu. Dodatkowo w 2022 roku ukończony zostanie gazociąg Baltic Pipe - mowa o 110-kilometrowym odcinku gazociągu, który stanie na Ukrainie. Wówczas z Polski na Ukrainę rocznie ma trafiać nawet 6 mld metrów sześciennych. - W 2021 roku będziemy mogli dostarczyć na Ukrainę istotne ilości gazu, to będzie 6 mld metrów sześciennych rocznie - powiedział Naimski.
Ogrzewanie w stolicy może podrożeć. Wskazują na to zapisy najnowszej specustawy, którą Prawo i Sprawiedliwość przepycha w ekspresowym tempie. Pracom nad nowym prawem sprzyja zamieszanie wokół rekrutacji do szkół, które skutecznie odwraca uwagę od problemu, który już niebawem mogą mieć mieszkańcy Warszawy. 4 lipca pojawiły się plany nowelizacji, 10 lipca rząd je przyjął, a już 12 lipca miały swoje pierwsze czytanie.Jak podaje portal INNPoland, władza zdecydowała się nawet na rezygnację z konsultacji społecznych. Te natomiast wydają się być odpowiednie, jeśli mówimy o ustawie, która wyciągnie z kieszeni Polaków kolejne pieniądze. Ograniczono się jednak na zaprezentowaniu planów na obradach Komisji Stałej.
Ile gazu łupkowego w Polsce mamy? Wiele osób jest zainteresowanych tym tematem, odkąd kilka lat temu świat obiegła informacja, że Polska ma olbrzymie zasoby gazu łupkowego. Ile tego surowca znajduje się na terenie Polski?